ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Listopadowe rybeńki

Listopadowe rybeńki

W listopadzie w naszym Oratorium gościliśmy Prezesa Koła Wędkarskiego przy Urzędzie...

My także Świętujemy!!!

My także Świętujemy!!!

Był dzień 11 listopada 1918 roku, wtedy to po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i...

Decoupage w Oratorium

Decoupage w Oratorium

W czwartek 9.11 dzieci z naszego Oratorium brały udział w zajęciach z techniki decoupage pod...

Czas zadumy i refleksji

Czas zadumy i refleksji

Za nami czas zadumy i refleksji… 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich...

Sadzenie drzew

Sadzenie drzew

Dnia 27 października w ramach projektu pn. „Toruńskie obchody Światowego Dnia Drzewa 2017”...

 • Listopadowe rybeńki

  Listopadowe rybeńki

  piątek, 17, listopad 2017 17:17
 • My także Świętujemy!!!

  My także Świętujemy!!!

  piątek, 17, listopad 2017 17:04
 • Decoupage w Oratorium

  Decoupage w Oratorium

  piątek, 17, listopad 2017 16:50
 • Czas zadumy i refleksji

  Czas zadumy i refleksji

  wtorek, 07, listopad 2017 16:26
 • Sadzenie drzew

  Sadzenie drzew

  wtorek, 07, listopad 2017 16:12

Lubisz taniec, ruch, dobrą zabawę?

Koniecznie przyjdź do Ora na zajęcia taneczne!

Na zajęciach eksperymentujemy z różnymi stylami tańca takimi jak m.in. hip-hop, locking, dancehall oraz taniec współczesny.

Robimy gwiazdy, szpagaty, stajemy na rękach i na głowach :)

Spotykamy się we wtorki o godz. 17:30 (grupa młodsza 7-10 lat) oraz w czwartki o godz. 17:30 (grupa starsza 11-13 lat).

Zajęcia prowadzi pani Kinga Tarkowska - instruktor tańca o specjalności hip-hop, wieloletnia tancerka teatru tańca współczesnego, terapeutka tańcem i ruchem.

Czytaj więcej...

Wielkie Kibicowanie!!!

Dzień 5.10.2017 roku na trwałe wbije się w naszą pamięć, oto bowiem na stadionie w Erywaniu nasza Polska reprezentacja mierzyła swoje siły z drużyną Armenii.

W naszym oratorium oczywiście zasiedliśmy do wspólnego kibicowania.

I opłacało się !!!

Było wiele dobrych emocji i grad goli - Do boju Polsko!!!

Czytaj więcej...

Z WIZYTĄ W „ORATORIUM”

Dnia 15 września 2017 r. Marta Pilia - wolontariuszka EVS z Włoch, realizująca program Erasmus+ w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Toruniu przeprowadziła zajęcia z dziećmi i młodzieżą w Stowarzyszeniu p.n. Oratorium im. bł. ks. Br. Markiewicza w Toruniu. Obecność Marty wywołała duże zainteresowanie ze strony wychowanków toruńskiego Oratorium. Bardzo szybko nawiązali oni kontakt z wolontariuszką. Na początku realizowanych zajęć każdy z uczestników miał za zadanie opisać siebie za pomocą samodzielnie wykonanego rysunku, a następnie przedstawić się Marcie. Dzieci bardzo kreatywnie podeszły do zadania.

Czytaj więcej...

ANIOŁ STRÓŻ MÓJ PRZYJACIEL

Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża. Anioł Stróż to najlepszy przyjaciel, opiekun, doradca. Ale jak we wszystkich formacjach, ktoś musi stać na czele. Wśród Aniołów Stróżów takim głównym aniołem jest św. Michał Archanioł. Św. Michał Archanioł swoje święto obchodzi     29 września. W tym dniu w parafii na Rybakach odbyła się wielka uroczystość. W czasie Mszy św. doszło do poświęcenia umieszczonej w prezbiterium figury patrona parafii św. Michała Archanioła z Góry Gargano. Aktu poświęcenia dokonał ks. Abp Józef Kowalczyk z Gniezna.

Czytaj więcej...

Dzień chłopaka

30 września wypada dzień chłopaka i jest to jedyny taki dzień w roku, kiedy chłopcy obchodzą swoje święto. Chociaż w tym roku wypada w sobotę, my postanowiliśmy uczcić to święto dwa dni wcześniej. Nasi wychowawcy na tę okazję zorganizowali dyskotekę, a dziewczęta zadbały o to, aby był to dla chłopaków niezapomniany dzień. Wcześniej na zajęciach przygotowały ciekawe upominki dla swoich kolegów i wręczyły im wraz z najserdeczniejszymi życzeniami. Dodatkowo specjalnie dla chłopaków zorganizowane zostały ciekawe i zabawne konkurencje ( np. wykonanie stroju z worków na śmieci, kalambury, zaplecenie najładniejszego warkocza czy zapamiętanie jak najwięcej szczegółów w wyglądzie i ubiorze koleżanki) w których uczestniczyli zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Największa frajdą i nagrodą była świetna zabawa i wyjątkowa atmosfera, która stworzyli wspólnie z prowadzącymi obecni tam Oratorianie. A wszystko po to, by zrobić przyjemność naszym chłopakom.

Czytaj więcej...

Wizyta w Sejmie

Ten wrześniowy tydzień rozpoczęliśmy  od podróży do Warszawy, a dokładniej do polskiego parlamentu. W przeciwieństwie do pogody, nasza wycieczka była niezmiernie udana! Wnętrza Sejmu i Senatu zrobiły na dzieciach ( oraz opiekunach!) ogromne wrażenie. Monumentalizm sali plenarnej w bezpośrednim odbiorze był niewspółmierny  ze znanym obrazem z telewizyjnych wiadomości. Nasi przewodnicy w bardzo przystępny sposób przybliżyli nam historię oraz obecne funkcjonowanie budynków, w których pracuje polski rząd. Niestety nie udało nam się w labiryncie korytarzy spotkać nikogo znanego, jednakże mimo tego do Torunia wróciliśmy zadowoleni z wycieczki.

Czytaj więcej...

Powitanie roku szkolnego w Oratorium

Dnia 11  września uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej w intencji rozpoczęcia roku przedszkolnego oraz szkolnego, której  przewodniczył nowy dyrektor Oratorium ks. Piotr, a która  rozpoczęła działalność naszej placówki w roku szkolnym 2017/2018. Dzieci wraz z nauczycielami dziękowały Panu Bogu za wakacyjny wypoczynek prosząc równocześnie o obfite błogosławieństwo Boże na czas wspólnej nauki i zabawy w nadchodzących miesiącach. Rozpoczynamy z Bożą pomocą kolejny rok naszej oratoryjnej przygody przy ołtarzu prosząc Dobrego Boga o opiekę i błogosławieństwo - powiedział ks. Piotr. Dziękował wychowawcom  za wsparcie, cierpliwość, zaangażowanie i okazane serce. Jednocześnie prosząc o zdrowie dla wychowanków, nauczycieli i ich rodzin. My, z kolei prosiliśmy Pana Jezusa o mądrość, aby z nami była, abyśmy umieli z niej dobrze korzystać, prosiliśmy także o pomoc potrzebną w nauce, umiejętności rozwijania zdolności. Na koniec ks. Piotr zachęcał zebranych w świątyni, a przede wszystkim młodych do wysiłku w nowym roku w szkole i Oratorium i powiedział kilka słów o lenistwie, które utrudnia wiele rzeczy w życiu każdego z nas. Stosunkowo często powołujemy się na lenistwo jako powód zaniedbania jakiegoś obowiązku. Na lenistwo powołujemy się często, tłumacząc zwłaszcza naszą nieobecność na Mszy Świętej. Z lenistwa jednak nie tylko się nie modlimy, ale także nie uczymy, nie pracujemy, nie rozwijamy się. Grunt to nie poddawać się, znaleźć powód, dla którego warto podjąć się wykonania jakiejś czynności, nie zastanawiać się nad tym, jak nam pójdzie, czy jest to coś łatwego, czy wręcz przeciwnie – po prostu trzeba zacząć działać – a dzięki temu pozostanie nam o wiele mniej rzeczy do zrobienia. Tymi słowami zmotywował nas do systematycznej pracy nad sobą ponieważ ciężką pracą człowiek coś w życiu osiągnie. Praca jest jednym z istotnych składników życia człowieka. Pozwala nie tylko na utrzymywanie poziomu swojego życia, ale jest też formą samorealizacji.

Czytaj więcej...

Sposób na nudę z ora - c.d.

Za nami ostatni tydzień półkolonii i zarazem wakacji. Ten tydzień był pełen wrażeń ekscytacji, emocji, a na dodatek minął nam w mgnieniu oka. W poniedziałek udaliśmy się do  KST Energa-Manekin Toruń na tenisa stołowego, gdzie trener Rafał Utylski przygotował dla nas trening. Na początek opowiedział nam, że podstawowym zadaniem treningu w tenisie stołowym jest wyrobienie dokładnej koordynacji ruchowej, która jest niezbędna w opanowaniu techniki. Kształtowanie nawyków uderzeń w tenisie stołowym następuje podczas systematycznych ćwiczeń na zajęciach. Przez dwie godziny  każdy uważnie słuchał wskazówek trenera, z uśmiechem na twarzy i z zapałem je powtarzał. Pod koniec zajęć byliśmy już trochę wymęczeni, ale za to szczęśliwi, zadowoleni i dumni z siebie. Nasz trener zachęcił nas wszystkich do uprawiania tenisa stołowego, pokazał korzyści płynące z zajmowania się tym sportem. Przedstawił tenis stołowy z innej perspektywy. Tym bardziej, że sport ten znany jest nam ze świetlicy, z kolonii i betonowych stołów na placach zabaw, dlatego było nam bardzo miło, że mogliśmy przez moment pracować z profesjonalistą i uczyć się od niego.

Czytaj więcej...

Nabór na staż dla pedagogów w Oratorium

Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu z siedzibą przy ul. Rybaki 59, ogłasza nabór na staż na stanowisku wychowawcy w Placówce Wsparcia Dziennego. Osoba ubiegająca się o staż w Oratorium powinna być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia i posiadać status osoby bezrobotnej oraz spełniać kryteria do odbycia stażu na powyższym stanowisku.

Wymagania niezbędne: ukończone studia wyższe: na kierunku: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, lub na kierunku w zakresie resocjalizacji, pracy socjalnej, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, albo na innym kierunku uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, nauk o rodzinie, resocjalizacji lub kursem kwalifikacyjnym z zakresu pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej.

Bliższych informacji można uzyskać w Biurze Oratorium, przy ul. Rybaki 59 lub pod nr tel. 56 622 10 15

Sposób na nudę z Ora

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, ale w Oratorium jeszcze nikt o tym nie myśli. Te ostatnie dni wakacji postanowiliśmy spędzić w sposób aktywny i edukacyjny. Nasze półkolonie spędzamy m.in. na plaży miejskiej na bulwarze, gdzie znajduje się plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę oraz siłownia. Młodsze dzieci bawią się w piaskownicy, budują rozmaite domy z piasku, huśtają się, kręcą na karuzeli, natomiast starsze dzieci, grają w siatkówkę, i korzystają z siłowni, aby poprawić swoją kondycję. Byliśmy również na basenie w zaprzyjaźnionym hotelu Copernicus. Przez ponad godzinkę basen był praktycznie cały dla nas, tam  mogliśmy szaleć i pływać do woli, a jak wiadomo pływanie to najlepsza forma ruchu i należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. A my tej energii mamy bardzo dużo.

Czytaj więcej...