ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Listopadowe rybeńki

Listopadowe rybeńki

W listopadzie w naszym Oratorium gościliśmy Prezesa Koła Wędkarskiego przy Urzędzie...

My także Świętujemy!!!

My także Świętujemy!!!

Był dzień 11 listopada 1918 roku, wtedy to po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i...

Decoupage w Oratorium

Decoupage w Oratorium

W czwartek 9.11 dzieci z naszego Oratorium brały udział w zajęciach z techniki decoupage pod...

Czas zadumy i refleksji

Czas zadumy i refleksji

Za nami czas zadumy i refleksji… 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich...

Sadzenie drzew

Sadzenie drzew

Dnia 27 października w ramach projektu pn. „Toruńskie obchody Światowego Dnia Drzewa 2017”...

 • Listopadowe rybeńki

  Listopadowe rybeńki

  piątek, 17, listopad 2017 17:17
 • My także Świętujemy!!!

  My także Świętujemy!!!

  piątek, 17, listopad 2017 17:04
 • Decoupage w Oratorium

  Decoupage w Oratorium

  piątek, 17, listopad 2017 16:50
 • Czas zadumy i refleksji

  Czas zadumy i refleksji

  wtorek, 07, listopad 2017 16:26
 • Sadzenie drzew

  Sadzenie drzew

  wtorek, 07, listopad 2017 16:12

Rabkoland – rodzinny park rozrywki

Nadszedł kolejny dzień naszej kolonii w Zębie. Wstaliśmy wcześnie rano, odmówiliśmy poranną modlitwę i zeszliśmy na śniadanie. Po posiłku, chwila na toaletę i wyjazd do wyjątkowego miejsca w Rabce. W trakcie jazdy autokarem śpiewaliśmy piosenki, a ks. Krzysztof omówił drugi grzech główny jakim jest chciwość. Wyjaśnił nam, że gdy żądza posiadania przekroczy granice umiarkowania, staje się grzechem. Chciwy nie przebiera w środkach, ani w wyborze dróg wiodących do zysku, nadużywa zaufania ludzi. Jest on przepojony żądzami zysku, władzy, sławy, co prowadzi do kolejnych występków. Chciwość zabija wszystko, co w duszy ludzkiej jest szlachetne i wzniosłe.

Czytaj więcej...

W Dolinie Kościeliskiej

Wtorkowy dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie rano. Przywitało nas piękne słońce wschodzące nad Tatrami. Po pysznym śniadaniu spakowaliśmy plecaki, ubraliśmy wygodne buty i wyruszyliśmy na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Pani Danka, nasza Przewodniczka, powiedziała nam, że dolina zbudowana jest ze skał osadowych, głównie wapieni i łupków. Spacerując szlakiem podziwialiśmy piękne widoki, które zapierały nam dech w piersiach. Liczne lasy, połamane drzewa, piękne, ogromne skały to tylko namiastka krajobrazu, który nas dziś otaczał. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Jaskini Mroźnej, która zlokalizowana jest we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej.

Czytaj więcej...

Początek wielkiej przygody z Zębem

Po całonocnej podróży pełni radości i ciekawości ruszyliśmy na podbój miejscowości, z której pochodzi słynny polski skoczek narciarski - Kamil Stoch. Gospodarze z Ośrodka Wczasowego „Czesława” w Zębie przywitali nas pysznym góralskim śniadaniem, na które wszyscy udali się z wielkim apetytem. Przygodę zaczęliśmy od zakwaterowania się w pokojach oraz od spaceru po przepięknej okolicy. Następnie zwiedziliśmy sam ośrodek i teren należący do niego. Dzieci mogły skorzystać z dostępnego placu zabaw i boiska do piłki nożnej. Mogły również poleżakować przy basenie i skorzystać z górskiego słońca. Po sytym obiedzie przyszedł czas na chwilę odpoczynku, po którym udaliśmy się na pobliski teren. Tam zapoznaliśmy się z regulaminem i otrzymaliśmy tradycyjne kolonijne koszulki, które w tym roku są koloru turkusowego.

Czytaj więcej...

Niezbędnik kolonisty - ZĄB 2017

Kolejne wakacje przed nami, kolejna przygoda czeka! Tym razem ruszamy na podbój Podhala – urokliwego regionu na mapie naszego kraju. Oratoryjne kolonie zapewnią Wam dużo świetnej zabawy i przyjemnie spędzone wakacje! Będziecie mieli okazje zwiedzić niesamowite miejsca na południu Polski, a także nabierać sił wypoczywając w komfortowych warunkach! Żeby się tak stało poniżej zamieszczamy „niezbędnik kolonisty” - wykaz rzeczy potrzebnych do zabrania. Nie zapomnij niczego! Drodzy Rodzice i Opiekunowie, dla Państwa wygody, poniżej zamieszczamy nasze zalecenia dotyczące bagażu letniego, w jaki należy zaopatrzyć dzieci wyjeżdżające na kolonie.

Czytaj więcej...

Ruszamy na podbój Podhala

Wakacje w pełni. To czas, na który czekają wszystkie dzieci. To czas wyjazdów, odpoczynku. Toruńskie Oratorium w partnerstwie z Gminą Miasta Toruń oraz Województwem Kujawsko-Pomorskim jak co roku organizuje dla swoich podopiecznych atrakcyjny wypoczynek. To wszystko będzie możliwe w ramach zadania publicznego - p.n. „Śladami mistrzów-wypoczywamy z Zębem”.  Program obejmuje organizację 10-dniowego wypoczynku w czasie wakacji 2017.

W dniu 7 lipca odbyło się zebranie dla rodziców i opiekunów dzieci, które zostały zakwalifikowane na letni wypoczynek. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o wsparciu oratoryjnego wypoczynku przez Gminę Miasta Toruń i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W tym samym dniu spotkała się także kadra wychowawców. Na spotkaniu omówiono program wypoczynku, wycieczek. Dokonano podziału na grupy. Rozmawiano dużo o zabezpieczeniu bezpiecznego przebiegu wypoczynku.

Czytaj więcej...

Smacznie, zdrowo, kolorowo

Drugi tydzień naszych półkolonii zakończyliśmy poprzez owocowy zawrót głowy. Przyjechały do nas przedstawicielki Auchan Copernicus Toruń, z którym współpracujemy. To spotkanie było zwieńczeniem i podsumowaniem realizowanego w ciągu roku programu grantowego pn. „Oratorium Plus - z Auchan stawiamy na rozwój”.

Panie przywiozły do nas mnóstwo owoców. Niektóre mieliśmy okazję pierwszy raz posmakować. Oprócz bananów, jabłek, winogrona, brzoskwiń i nektarynek, były takie owoce jak: kiwi, melon miodowy i melon kantalupa, granat, awokado, a także czerwone banany. Panie na początku opowiadały o owocach, podawały ich zastosowanie i właściwości.

Czytaj więcej...

„Litewski” wieczór

W ramach wakacyjnych zajęć, jak zapowiadaliśmy, byliśmy gośćmi w toruńskim OHP. Tam młodzież z Litwy wraz z opiekunami przygotowała dla nas miłą niespodziankę. Na początku spotkania wystąpił  Klub Seniora z Torunia „Podgórski Walczyk”, który zaśpiewał piosenkę o pięknym Toruniu.  Następnie młodzież z Litwy opowiedziała nam  o miejscowości, z której pochodzą – Kretynga oraz o szkole, do której uczęszczają. Później  obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez młodzież z Litwy. Mogliśmy zobaczyć piękne litewskie krajobrazy , uzyskać historyczne informacje,  posłuchać  muzyki litewskiej oraz poznać znanych sportowców i zobaczyć słynne zabytki litewskie. Dowiedzieliśmy się też, że tradycyjne  potrawy litewskie to barszcz, kluski oraz placek ziemniaczany.

Czytaj więcej...

Gra Miejska

Drugi  tydzień półkolonii  zaczął się jak zwykle  bardzo ciekawie. Zostaliśmy zaproszeni do centrum Torunia. Tam przywitała nas młodzież  z Włocławka, Inowrocławia oraz młodzież z miasta Kretynga na  Litwie.  Powodem spotkania była realizacja programu  „Wolontariat – morze możliwości” z  Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.   Jest to projekt, który polega na współpracy z lokalną społecznością, dlatego bardzo dziękujemy za zaproszenie. Wraz z młodzieżą z  OHP oraz młodzieżą litewską  wzięliśmy udział w zabawie „Gra miejska”, która rozgrywała się na toruńskiej Starówce. 

Czytaj więcej...

Dzień sportu i Minionki

W czwartek, w kolejny dzień półkolonii, w Oratorium odbył się Dzień Sportu. Starsze dzieci same podzieliły się na drużyny, które rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Były biegi z woreczkiem na głowie, skakanie przez skakankę, skoki w worku, rzuty  piłką oraz wiele innych zabaw.  Całe zawody wygrała drużyna Mateusza. Młodsze dzieci bawiły się na zielonym terenie. Wychowawcy zorganizowali im zabawy z chustą animacyjną, z piłką – była gra w kolory i kolanko oraz zabawy ruchowe: gąski do domu, stary niedźwiedź mocno śpi czy uciekaj myszko do dziury. Dzień był pełen emocji i radości. Wychowankowie Oratorium uwielbiają sport, dlatego zadowoleni i głodni  wrócili na posiłek, który przygotowały Panie z kuchni.

Czytaj więcej...

Kręgle – zabawa dla każdego

Kręgle to sport dla każdego  - co więcej: każdy może być mistrzem w tej dyscyplinie. Dlatego i my po raz kolejny postanowiliśmy sprawdzić się w tej dziedzinie, i w związku z tym wybraliśmy się do pobliskiego hotelu Copernicus, aby przede wszystkim miło spędzić czas, dobrze się bawić, ale także podszkolić swoje umiejętności w tej grze. Do naszej dyspozycji była cała kręgielnia, tak więc mogliśmy szaleć do woli. Podzieleni na pięć drużyn mogliśmy zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji i dzięki temu rozegraliśmy kilka emocjonujących serii gry w kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, ale dzielnie, wytrwale i z zaangażowaniem walczyliśmy o każdy punkt, a z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli.

Czytaj więcej...