ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Wizyta w Sejmie

Wizyta w Sejmie

Ten wrześniowy tydzień rozpoczęliśmy  od podróży do Warszawy, a dokładniej do polskiego...

Powitanie roku szkolnego w Oratorium

Powitanie roku szkolnego w Oratorium

Dnia 11  września uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej w intencji rozpoczęcia roku...

Sposób na nudę z ora - c.d.

Sposób na nudę z ora - c.d.

Za nami ostatni tydzień półkolonii i zarazem wakacji. Ten tydzień był pełen wrażeń ekscytacji,...

Sposób na nudę z Ora

Sposób na nudę z Ora

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, ale w Oratorium jeszcze nikt o tym nie...

Zmiany personalne w toruńskim Oratorium

Zmiany personalne w toruńskim Oratorium

Połowa wakacji to zmiany personalne w toruńskim Oratorium. Ks. Krzysztof Winiarski po 11 latach...

 • Wizyta w Sejmie

  Wizyta w Sejmie

  czwartek, 21, wrzesień 2017 15:40
 • Powitanie roku szkolnego w Oratorium

  Powitanie roku szkolnego w Oratorium

  czwartek, 21, wrzesień 2017 15:37
 • Sposób na nudę z ora - c.d.

  Sposób na nudę z ora - c.d.

  poniedziałek, 04, wrzesień 2017 15:04
 • Sposób na nudę z Ora

  Sposób na nudę z Ora

  środa, 30, sierpień 2017 15:59
 • Zmiany personalne w toruńskim Oratorium

  Zmiany personalne w toruńskim Oratorium

  wtorek, 01, sierpień 2017 12:45

Z bukietem życzeń

Jak co roku z okazji liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Apostoła dzieci z Oratorium tradycyjnie udały się z wizytą do Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, aby złożyć mu życzenia z okazji imienin. Pięcioro dzieci, dyrektor Oratorium ks. Krzysztof Winiarski oraz kleryk Taras Iwaseczko, który w naszej placówce odbywa praktykę, złożyli tego dnia imieninowa wizytę Pasterzowi Diecezji Toruńskiej. Najpierw przemówił ks. Dyrektor w imieniu wszystkich dzieci i pracowników Oratorium. Złożył życzenia, a potem wręczył Jego Ekscelencji nowy album o Papieżu Franciszku. Następnie wystąpiły dzieci. Bartosz złożył życzenia w imieniu wszystkich oratorian i podziękował Solenizantowi za to, że poświęcił naszą placówkę i ze w jego Osobie dzieci na Bydgoskim Przedmieściu mają swego Przyjaciela.

Czytaj więcej...

Na deskach teatru zobaczyliśmy „Słowika”

W ramach spotkania z kulturą 28 listopada 2014 r. nasi podopieczni wraz z wychowawcami  udali się do Teatru „Baj Pomorski” na spektakl* „Słowik". To sztuka dla najmłodszych widzów, zainspirowana egzotycznym światem Dalekiego Wschodu. Na deskach teatru zobaczyliśmy „Słowika”, jednej z najbardziej znanych i popularnych baśni Hansa Christiana Andersena, dokonana przez Jacka Pietruskiego. W jego adaptacji przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin - dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika. Gdy cesarz zarządza sprowadzenie tego ptaka na swój dwór, Niugin zostaje tłumaczką jego śpiewu. Śpiew słowika wzrusza do głębi serce władcy, trudno mu jednak zrozumieć, że ptak ten jest wolny, sam decyduje dla kogo i jak długo śpiewa. Tymczasem posłaniec z Japonii przysyła cesarzowi dar - mechanicznego słowika. Z pozoru śpiewa równie pięknie i na każde życzenie cesarza. Niugin i Słowik przestają być cesarzowi potrzebni. Czy na długo? W plastyce i muzyce przedstawienia wykorzystane zostały motywy kultury chińskiej. Lalki głównych postaci wyraziście określają bohaterów i zaskakują ich animacyjnymi możliwościami.

Czytaj więcej...

Była zabawa, dużo się działo… było głośno, było radośnie

W czwartek 27 listopada 2014 roku podopieczni naszego ośrodka wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Imprezę przeprowadzili oratorianie, ale nad jej realizacją czuwały wychowawczynie: pani Paulina i pani Wioleta. Na początku zabawy dzieci dowiedziały się o andrzejkowych tradycjach i wierzeniach ludowych.  W trakcie zabawy dzieci miały masę wystrzałowych zabaw. Najlepszym powodzeniem cieszyły się  koło fortuny, przekładanie butów oraz andrzejkowe losowanie. Na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka. Wszyscy podopieczni świetnie się bawili, czas spędzony na zabawie szybko minął. Na koniec jak zawsze czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

Czytaj więcej...

Kibicowali "Twardym Piernikom"

W niedzielę 23 listopada 2014r. młodzież z Oratorium wraz z wychowawcami wybrała się na mecz koszykówki, aby kibicować "Twardym Piernikom". Oratorianie mogli zobaczyć i podziwiać nowy obiekt sportowy przy ul. Bema i byli świadkami bardzo ciekawego widowiska. Na parkiecie nasza toruńska drużyna Polski Cukier Toruń podejmowała AZS Koszalin. 

AZS Koszalin w tym sezonie to jedna z najlepszych drużyn całej TBL. Podopieczni Igora Milicicia przegrali zaledwie jedno wyjazdowe spotkanie, ze Stelmetem Zielona Góra. Akademicy z Koszalina byli bardzo skuteczni i trudni do powstrzymania w ofensywie. Dlatego torunianie nie potrafili dziś wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Najskuteczniejszym graczem AZS-u jest skrzydłowy Qyntel Woods. Mecz na początku był wyrównany, natomiast po przerwie dominował AZS.

Czytaj więcej...

Ze Strażą Miejską mówimy „Stop dopalaczom”

Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się w Oratorium tegoroczna oferta edukacyjno-profilaktyczna przygotowana przez Straż Miejską dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Miasta Toruń. Straż Miejska przez cały rok realizuje nowy program profilaktyczno – edukacyjny pn. „Stop dopalaczom!”. 19.11.2014 r. w Sali św. Jana Bosco oratoryjna młodzież uczestniczyła w tym spotkaniu profilaktycznym. Szkolenie było adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czytaj więcej...

Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Zarząd Oratorium w Toruniu pragnie przekazać wszystkim Pracownikom Oratorium serdeczne  życzenia i wyrazy uznania za wysiłek i zaangażowanie w wypełnianiu ważnej roli społecznej na rzecz toruńskich dzieci i młodzieży. W dniu Waszego święta życzymy Wam, aby pomoc niesiona naszym podopiecznym stała się dla Was prawdziwym spełnieniem i przyniosła satysfakcję z wykonywanej pracy. Niech ta trudna służba daje Państwu jak najwięcej satysfakcji, ludzkiej wdzięczności,  przyjaźni i życzliwości oraz pomyślności w życiu osobistym.

Czytaj więcej...

Pożegnanie oddanego pedagoga

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek 14 listopada 2014 r. odeszła do Domu Ojca śp. Marianna Gerc – wieloletni nauczyciel i pedagog w toruńskim Oratorium. Ostatnie pożegnanie i Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu we wtorek 18 listopada godzinie 13.00.

Dobry Jezu a nasz Panie daj jej wieczne spoczywanie!

 

 

Niezwykła historia przyjaźni w filmie „Bella i Sebastian”

W listopadzie na ekrany kin trafiła niezwykła historia przyjaźni chłopca z psem – „Bella i Sebastian”. 14 listopada tę niezwykłą ekranizację popularnej powieści zobaczyli wychowankowie placówki na Rybakach w ramach programu „Udany start – połowa sukcesu”.Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia podczas spaceru po górach Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę dziesiątkujące stada owiec.

Czytaj więcej...

Powiało patriotyzmem

Uroczysty apel, program artystyczny, pieśni patriotyczne i smaczna gęsina. Tak toruńscy oratorianie uczcili listopadowe biało-czerwone święto. Całość odbyła się 13 listopada 2014 r. Najpierw jednak dzieci zrealizowały hasło „Gęsina na świętego Marcina”. Zajadały smaczne gęsi, które podawali do stołu ubrani w kucharskie stroje starsi koledzy ze szkoły gastronomicznej. Po tej uczcie dla ciała odbyła się uczta dla ducha. Dzieci, młodzież i wychowawcy uczcili Święto Niepodległości Polski obchodzony 11 listopada. Dzieci wyszły z biało-czerwonymi flagami i z przypiętymi do piersi kotylionami. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski oraz króciutką prezentacją o narodowej drodze do odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej...

Czy serce to tylko kawałek mięśnia?

             Na to pytanie szukała odpowiedzi młodzież i wychowawcy z naszego Oratorium, którzy 10 listopada wybrali się do kina na film pt. „Bogowie”. Jego bohaterem jest doktor Zbigniew Religa, słynny kardiochirurg i promotor wprowadzenia do polskiej medycyny przeszczepu serca. Można powiedzieć, że jest to lekarz, który rzucił wyzwanie naturze. Jest to film nie tylko o niewyobrażalnie trudnym z punktu widzenia medycznego zabiegu chirurgicznym, ale przede wszystkim  o determinacji, dążeniu do celu,  uporze i nieugiętości głównego bohatera.

To niezwykła historia jednego człowieka i jego nieustannej walki przeciwko całemu światu, po to by ratować ludzkie życie. W rolę Religi wcielił się Tomasz Kot. Jako partnerzy towarzyszyli mu na ekranie m. in. Jan Englert, Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki i cała plejada znanych aktorów. Miejscem pierwszej udanej operacji była klinika w Zabrzu.

Czytaj więcej...