ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Listopadowe rybeńki

Listopadowe rybeńki

W listopadzie w naszym Oratorium gościliśmy Prezesa Koła Wędkarskiego przy Urzędzie...

My także Świętujemy!!!

My także Świętujemy!!!

Był dzień 11 listopada 1918 roku, wtedy to po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i...

Decoupage w Oratorium

Decoupage w Oratorium

W czwartek 9.11 dzieci z naszego Oratorium brały udział w zajęciach z techniki decoupage pod...

Czas zadumy i refleksji

Czas zadumy i refleksji

Za nami czas zadumy i refleksji… 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich...

Sadzenie drzew

Sadzenie drzew

Dnia 27 października w ramach projektu pn. „Toruńskie obchody Światowego Dnia Drzewa 2017”...

 • Listopadowe rybeńki

  Listopadowe rybeńki

  piątek, 17, listopad 2017 17:17
 • My także Świętujemy!!!

  My także Świętujemy!!!

  piątek, 17, listopad 2017 17:04
 • Decoupage w Oratorium

  Decoupage w Oratorium

  piątek, 17, listopad 2017 16:50
 • Czas zadumy i refleksji

  Czas zadumy i refleksji

  wtorek, 07, listopad 2017 16:26
 • Sadzenie drzew

  Sadzenie drzew

  wtorek, 07, listopad 2017 16:12

Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Zarząd Oratorium w Toruniu pragnie przekazać wszystkim Pracownikom Oratorium serdeczne  życzenia i wyrazy uznania za wysiłek i zaangażowanie w wypełnianiu ważnej roli społecznej na rzecz toruńskich dzieci i młodzieży. W dniu Waszego święta życzymy Wam, aby pomoc niesiona naszym podopiecznym stała się dla Was prawdziwym spełnieniem i przyniosła satysfakcję z wykonywanej pracy. Niech ta trudna służba daje Państwu jak najwięcej satysfakcji, ludzkiej wdzięczności,  przyjaźni i życzliwości oraz pomyślności w życiu osobistym.

Czytaj więcej...

Pożegnanie oddanego pedagoga

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek 14 listopada 2014 r. odeszła do Domu Ojca śp. Marianna Gerc – wieloletni nauczyciel i pedagog w toruńskim Oratorium. Ostatnie pożegnanie i Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu we wtorek 18 listopada godzinie 13.00.

Dobry Jezu a nasz Panie daj jej wieczne spoczywanie!

 

 

Niezwykła historia przyjaźni w filmie „Bella i Sebastian”

W listopadzie na ekrany kin trafiła niezwykła historia przyjaźni chłopca z psem – „Bella i Sebastian”. 14 listopada tę niezwykłą ekranizację popularnej powieści zobaczyli wychowankowie placówki na Rybakach w ramach programu „Udany start – połowa sukcesu”.Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia podczas spaceru po górach Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę dziesiątkujące stada owiec.

Czytaj więcej...

Powiało patriotyzmem

Uroczysty apel, program artystyczny, pieśni patriotyczne i smaczna gęsina. Tak toruńscy oratorianie uczcili listopadowe biało-czerwone święto. Całość odbyła się 13 listopada 2014 r. Najpierw jednak dzieci zrealizowały hasło „Gęsina na świętego Marcina”. Zajadały smaczne gęsi, które podawali do stołu ubrani w kucharskie stroje starsi koledzy ze szkoły gastronomicznej. Po tej uczcie dla ciała odbyła się uczta dla ducha. Dzieci, młodzież i wychowawcy uczcili Święto Niepodległości Polski obchodzony 11 listopada. Dzieci wyszły z biało-czerwonymi flagami i z przypiętymi do piersi kotylionami. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski oraz króciutką prezentacją o narodowej drodze do odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej...

Czy serce to tylko kawałek mięśnia?

             Na to pytanie szukała odpowiedzi młodzież i wychowawcy z naszego Oratorium, którzy 10 listopada wybrali się do kina na film pt. „Bogowie”. Jego bohaterem jest doktor Zbigniew Religa, słynny kardiochirurg i promotor wprowadzenia do polskiej medycyny przeszczepu serca. Można powiedzieć, że jest to lekarz, który rzucił wyzwanie naturze. Jest to film nie tylko o niewyobrażalnie trudnym z punktu widzenia medycznego zabiegu chirurgicznym, ale przede wszystkim  o determinacji, dążeniu do celu,  uporze i nieugiętości głównego bohatera.

To niezwykła historia jednego człowieka i jego nieustannej walki przeciwko całemu światu, po to by ratować ludzkie życie. W rolę Religi wcielił się Tomasz Kot. Jako partnerzy towarzyszyli mu na ekranie m. in. Jan Englert, Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki i cała plejada znanych aktorów. Miejscem pierwszej udanej operacji była klinika w Zabrzu.

Czytaj więcej...

Ekologia to jest to!

            Dzieci i młodzież z Oratorium postanowili wzbogacić swą wiedzę ekologiczną, a jednocześnie poznać przepiękne tereny Pojezierza Brodnickiego. W tym celu 9 listopada udaliśmy się na wycieczkę do Górzna k/ Brodnicy, a konkretnie do Górznieńsko-Lidzbarskiego parku Krajobrazowego. Początkiem wycieczki był Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie, którego celem jest popularyzacja tej edukacji na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stamtąd pod kierunkiem przewodnika Pana Łukasza udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Szumny Zdrój”.

Czytaj więcej...

Kinowa lekcja patriotyzmu

            Do polskich kin od września wszedł film pt „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Autor często powtarza, że został on  zrobiony z myślą o młodym pokoleniu Polaków. „Miasto 44” opowiada o walczącej Warszawie, o młodych ludziach żyjących w czasach II wojny światowej, o miłości, patriotyzmie, trudnych wyborach…ale pokazuje też w pełni okrucieństwo wojny i poświęcenie zarówno ludności walczącej, jak i cywilów. 

Początkiem listopada młodzież z naszego Oratorium udała się do kina Cinema City na seans* tego oczekiwanego filmu. Ta wizyta w kinie była dla nas lekcją patriotyzmu, w przede dniu 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Film ukazuje postawy poświęcenia młodych warszawiaków w obronie miasta. Jedno jest pewne „Miasto 44” stawia widza w sytuacji pytania o własną postawę wobec konieczności walki, uświadamiając, że odpowiedź nie jest łatwa i może być różna. Film niesie ogromny ładunek emocji i nikogo nie pozostawia obojętnym na tematykę związaną z Powstaniem Warszawskim, losem Powstańców oraz miłością do Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Pamiętamy o tych co odeszli

Każdy z nas już od dziecka wie i pamięta, że listopad jest "miesiącem zmarłych". Począwszy od Uroczystości Wszystkich Świętych, przez "Dzień zaduszny", aż po "Andrzejki" włącznie codziennie w naszej modlitwie pamiętamy o zmarłych w sposób szczególny, a "wypominki" stanowią nieodzowny element listopadowego klimatu. Czy jednak w tym przyzwyczajeniu zastanawiamy się czasem dlaczego mamy się modlić za zmarłych? Lub czy nasza modlitwa może im pomóc? Czy może coś zmienić?
W listopadzie we wszystkich kościołach katolickich w Polsce odczytywane są wspominki za naszych zmarłych, w których modlimy się za tych, których już nie ma wśród nas. Takie nabożeństwo odbyło się także w naszym Oratorium, w dniu 6 listopada – czyli oratoryjne wypominki. Dzieci i wychowawcy wypisali swoich bliskich, którzy już odeszli z tego świata. W przygotowanej, sali paliły się znicze jako znak naszej pamięci. Byli wychowawcy, pracownicy, dzieci. Całość spotkania poprowadził ks. Dyrektor.

Czytaj więcej...

Kiszenie kapusty 2014

 Środa 05.11.2014 r  w naszym ośrodku  była dniem innym niż wszystkie. Oratorianie uczestniczyli w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Dzieci wraz z paniami z kuchni i ks. dyrektorem zabrały się ochoczo do pracy: szatkowały kapustę, marchewkę, ugniatały i przyprawiały kapustę w beczkach. Podkreślono jej walory zdrowotne i porównywano smaki składników do jej przygotowania.

 Z doświadczenia wiemy, że czynność ta jest zapomniana i niedoceniana przez młodych rodziców, a o walorach kiszonej kapusty świadczą opinie dietetyków oraz środowiska medycznego.

Czytaj więcej...

Nowe pokolenie a nowe substancje psychoaktywne – szkolenie nt. narkotyki, dopalacze - profilaktyka i rozpoznawanie

 W dzisiejszych czasach, każdy młody człowiek ma bardzo łatwy dostęp do narkotyków.  Jak podają statystyki inicjacja narkotykowa następuje w wieku już 12 – 13 lat. Co trzecie dziecko w wieku gimnazjalnym ma bezpośredni kontakt z narkotykiem. Chcąc przeciwdziałać uzależnieniom swoich podopiecznych wychowawcy  Oratorium wzięli udział w specjalnym szkoleniu, zorganizowanym i sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zajęcia poprowadził pan Kornel Jarzębiński pracujący jako terapeuta dzieci i młodzieży uzależnionej w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, w Towarzystwie „Powrót z U”  oraz w Studiu Rozwoju Personalnego "Progress Line".

Czytaj więcej...