ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
BALE W KARNAWALE

BALE W KARNAWALE

Na zakończenie karnawału w naszym Oratorium odbył się wielki bal. Dzieci długo czekały na ten...

Odpust parafialny

Odpust parafialny

We wtorek 30 stycznia dzieci z naszego Oratorium wzięły udział we Mszy Świętej odpustowej ku czci...

Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

24 stycznia do naszego Oratorium zawitali wyjątkowi goście. Przybyli do nas Babcie i Dziadkowie...

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne

W minionym tygodniu dzieci z naszego Oratorium kolejny raz wzięły udział w warsztatach...

W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

16.12.2017 r. w toruńskim Oratorium odbyła się coroczna Wigilia. Jest to wyjątkowa uroczystość,...

 • BALE W KARNAWALE

  BALE W KARNAWALE

  czwartek, 15, luty 2018 09:32
 • Odpust parafialny

  Odpust parafialny

  środa, 31, styczeń 2018 17:42
 • Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

  Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

  środa, 31, styczeń 2018 17:33
 • Warsztaty ceramiczne

  Warsztaty ceramiczne

  środa, 31, styczeń 2018 17:21
 • W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

  W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

  poniedziałek, 22, styczeń 2018 21:56

Lśni jezioro zamknięte w granitów kotlinie

Dziś piątek, piąteczek i piąty dzień kolonii. Wstaliśmy o dość nietypowej godzinie, bo o godz. 6.00, a to tylko po to żeby zdążyć przed tłumem turystów i zaparkować nasz autokar na parkingu na Palenicy Białczańskiej. Jak zaplanowaliśmy tak uczyniliśmy. O godz. 6.30 udaliśmy się na śniadanko i o 7.30 byliśmy już w autokarze, gotowi do wyjazdu na wielką wyprawę na Morskie Oko. Oczywiście w plecakach mieliśmy kurtki przeciwdeszczowe, gdyż zapowiadane były deszcze od godzin południowych. W Zakopanem zabraliśmy panią Dankę - przewodniczkę. O 8.30 ruszyliśmy w stronę Morskiego Oka. Jak zwykle młodsi koloniści szli tuż za panią przewodnik i pozostałym narzucali tempo. W trakcie drogi pani Danka opowiadała o otaczającym krajobrazie, wskazując na góry podawała ich nazwę i wysokość, przedstawiała różne gatunki drzew i krzewów. Nas zainteresowały drzewa porośnięte porostem. Okazało się, że nie ma to nic wspólnego z ich chorobą, a wręcz przeciwnie – świadczy to o bardzo czystym klimacie.

Czytaj więcej...

Zdobyli "dwutysięcznik"

Dzisiejszy dzień przywitaliśmy bardzo wcześnie. Po modlitwie i śniadaniu wyruszyliśmy do Term znajdujących się w miejscowości Szaflary, aby popływać w basenach z wysokozmineralizowaną wodą termalną. Woda, która wypełnia niecki basenowe ma najlepszą mineralizację wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych na Podhalu. Temperatura wody utrzymywana jest w zakresie 30-38st.C W skład wchodzą cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne, trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna oraz brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią. Ponadto baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu takich jak  bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu.

Czytaj więcej...

Rabkoland – rodzinny park rozrywki

Nadszedł kolejny dzień naszej kolonii w Zębie. Wstaliśmy wcześnie rano, odmówiliśmy poranną modlitwę i zeszliśmy na śniadanie. Po posiłku, chwila na toaletę i wyjazd do wyjątkowego miejsca w Rabce. W trakcie jazdy autokarem śpiewaliśmy piosenki, a ks. Krzysztof omówił drugi grzech główny jakim jest chciwość. Wyjaśnił nam, że gdy żądza posiadania przekroczy granice umiarkowania, staje się grzechem. Chciwy nie przebiera w środkach, ani w wyborze dróg wiodących do zysku, nadużywa zaufania ludzi. Jest on przepojony żądzami zysku, władzy, sławy, co prowadzi do kolejnych występków. Chciwość zabija wszystko, co w duszy ludzkiej jest szlachetne i wzniosłe.

Czytaj więcej...

W Dolinie Kościeliskiej

Wtorkowy dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie rano. Przywitało nas piękne słońce wschodzące nad Tatrami. Po pysznym śniadaniu spakowaliśmy plecaki, ubraliśmy wygodne buty i wyruszyliśmy na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Pani Danka, nasza Przewodniczka, powiedziała nam, że dolina zbudowana jest ze skał osadowych, głównie wapieni i łupków. Spacerując szlakiem podziwialiśmy piękne widoki, które zapierały nam dech w piersiach. Liczne lasy, połamane drzewa, piękne, ogromne skały to tylko namiastka krajobrazu, który nas dziś otaczał. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Jaskini Mroźnej, która zlokalizowana jest we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej.

Czytaj więcej...

Początek wielkiej przygody z Zębem

Po całonocnej podróży pełni radości i ciekawości ruszyliśmy na podbój miejscowości, z której pochodzi słynny polski skoczek narciarski - Kamil Stoch. Gospodarze z Ośrodka Wczasowego „Czesława” w Zębie przywitali nas pysznym góralskim śniadaniem, na które wszyscy udali się z wielkim apetytem. Przygodę zaczęliśmy od zakwaterowania się w pokojach oraz od spaceru po przepięknej okolicy. Następnie zwiedziliśmy sam ośrodek i teren należący do niego. Dzieci mogły skorzystać z dostępnego placu zabaw i boiska do piłki nożnej. Mogły również poleżakować przy basenie i skorzystać z górskiego słońca. Po sytym obiedzie przyszedł czas na chwilę odpoczynku, po którym udaliśmy się na pobliski teren. Tam zapoznaliśmy się z regulaminem i otrzymaliśmy tradycyjne kolonijne koszulki, które w tym roku są koloru turkusowego.

Czytaj więcej...

Niezbędnik kolonisty - ZĄB 2017

Kolejne wakacje przed nami, kolejna przygoda czeka! Tym razem ruszamy na podbój Podhala – urokliwego regionu na mapie naszego kraju. Oratoryjne kolonie zapewnią Wam dużo świetnej zabawy i przyjemnie spędzone wakacje! Będziecie mieli okazje zwiedzić niesamowite miejsca na południu Polski, a także nabierać sił wypoczywając w komfortowych warunkach! Żeby się tak stało poniżej zamieszczamy „niezbędnik kolonisty” - wykaz rzeczy potrzebnych do zabrania. Nie zapomnij niczego! Drodzy Rodzice i Opiekunowie, dla Państwa wygody, poniżej zamieszczamy nasze zalecenia dotyczące bagażu letniego, w jaki należy zaopatrzyć dzieci wyjeżdżające na kolonie.

Czytaj więcej...

Ruszamy na podbój Podhala

Wakacje w pełni. To czas, na który czekają wszystkie dzieci. To czas wyjazdów, odpoczynku. Toruńskie Oratorium w partnerstwie z Gminą Miasta Toruń oraz Województwem Kujawsko-Pomorskim jak co roku organizuje dla swoich podopiecznych atrakcyjny wypoczynek. To wszystko będzie możliwe w ramach zadania publicznego - p.n. „Śladami mistrzów-wypoczywamy z Zębem”.  Program obejmuje organizację 10-dniowego wypoczynku w czasie wakacji 2017.

W dniu 7 lipca odbyło się zebranie dla rodziców i opiekunów dzieci, które zostały zakwalifikowane na letni wypoczynek. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o wsparciu oratoryjnego wypoczynku przez Gminę Miasta Toruń i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W tym samym dniu spotkała się także kadra wychowawców. Na spotkaniu omówiono program wypoczynku, wycieczek. Dokonano podziału na grupy. Rozmawiano dużo o zabezpieczeniu bezpiecznego przebiegu wypoczynku.

Czytaj więcej...

Smacznie, zdrowo, kolorowo

Drugi tydzień naszych półkolonii zakończyliśmy poprzez owocowy zawrót głowy. Przyjechały do nas przedstawicielki Auchan Copernicus Toruń, z którym współpracujemy. To spotkanie było zwieńczeniem i podsumowaniem realizowanego w ciągu roku programu grantowego pn. „Oratorium Plus - z Auchan stawiamy na rozwój”.

Panie przywiozły do nas mnóstwo owoców. Niektóre mieliśmy okazję pierwszy raz posmakować. Oprócz bananów, jabłek, winogrona, brzoskwiń i nektarynek, były takie owoce jak: kiwi, melon miodowy i melon kantalupa, granat, awokado, a także czerwone banany. Panie na początku opowiadały o owocach, podawały ich zastosowanie i właściwości.

Czytaj więcej...

„Litewski” wieczór

W ramach wakacyjnych zajęć, jak zapowiadaliśmy, byliśmy gośćmi w toruńskim OHP. Tam młodzież z Litwy wraz z opiekunami przygotowała dla nas miłą niespodziankę. Na początku spotkania wystąpił  Klub Seniora z Torunia „Podgórski Walczyk”, który zaśpiewał piosenkę o pięknym Toruniu.  Następnie młodzież z Litwy opowiedziała nam  o miejscowości, z której pochodzą – Kretynga oraz o szkole, do której uczęszczają. Później  obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez młodzież z Litwy. Mogliśmy zobaczyć piękne litewskie krajobrazy , uzyskać historyczne informacje,  posłuchać  muzyki litewskiej oraz poznać znanych sportowców i zobaczyć słynne zabytki litewskie. Dowiedzieliśmy się też, że tradycyjne  potrawy litewskie to barszcz, kluski oraz placek ziemniaczany.

Czytaj więcej...

Gra Miejska

Drugi  tydzień półkolonii  zaczął się jak zwykle  bardzo ciekawie. Zostaliśmy zaproszeni do centrum Torunia. Tam przywitała nas młodzież  z Włocławka, Inowrocławia oraz młodzież z miasta Kretynga na  Litwie.  Powodem spotkania była realizacja programu  „Wolontariat – morze możliwości” z  Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.   Jest to projekt, który polega na współpracy z lokalną społecznością, dlatego bardzo dziękujemy za zaproszenie. Wraz z młodzieżą z  OHP oraz młodzieżą litewską  wzięliśmy udział w zabawie „Gra miejska”, która rozgrywała się na toruńskiej Starówce. 

Czytaj więcej...