ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
BALE W KARNAWALE

BALE W KARNAWALE

Na zakończenie karnawału w naszym Oratorium odbył się wielki bal. Dzieci długo czekały na ten...

Odpust parafialny

Odpust parafialny

We wtorek 30 stycznia dzieci z naszego Oratorium wzięły udział we Mszy Świętej odpustowej ku czci...

Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

24 stycznia do naszego Oratorium zawitali wyjątkowi goście. Przybyli do nas Babcie i Dziadkowie...

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne

W minionym tygodniu dzieci z naszego Oratorium kolejny raz wzięły udział w warsztatach...

W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

16.12.2017 r. w toruńskim Oratorium odbyła się coroczna Wigilia. Jest to wyjątkowa uroczystość,...

 • BALE W KARNAWALE

  BALE W KARNAWALE

  czwartek, 15, luty 2018 09:32
 • Odpust parafialny

  Odpust parafialny

  środa, 31, styczeń 2018 17:42
 • Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

  Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

  środa, 31, styczeń 2018 17:33
 • Warsztaty ceramiczne

  Warsztaty ceramiczne

  środa, 31, styczeń 2018 17:21
 • W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

  W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

  poniedziałek, 22, styczeń 2018 21:56

Kibicowali "Twardym Piernikom"

W niedzielę 23 listopada 2014r. młodzież z Oratorium wraz z wychowawcami wybrała się na mecz koszykówki, aby kibicować "Twardym Piernikom". Oratorianie mogli zobaczyć i podziwiać nowy obiekt sportowy przy ul. Bema i byli świadkami bardzo ciekawego widowiska. Na parkiecie nasza toruńska drużyna Polski Cukier Toruń podejmowała AZS Koszalin. 

AZS Koszalin w tym sezonie to jedna z najlepszych drużyn całej TBL. Podopieczni Igora Milicicia przegrali zaledwie jedno wyjazdowe spotkanie, ze Stelmetem Zielona Góra. Akademicy z Koszalina byli bardzo skuteczni i trudni do powstrzymania w ofensywie. Dlatego torunianie nie potrafili dziś wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Najskuteczniejszym graczem AZS-u jest skrzydłowy Qyntel Woods. Mecz na początku był wyrównany, natomiast po przerwie dominował AZS.

Czytaj więcej...

Ze Strażą Miejską mówimy „Stop dopalaczom”

Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się w Oratorium tegoroczna oferta edukacyjno-profilaktyczna przygotowana przez Straż Miejską dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Miasta Toruń. Straż Miejska przez cały rok realizuje nowy program profilaktyczno – edukacyjny pn. „Stop dopalaczom!”. 19.11.2014 r. w Sali św. Jana Bosco oratoryjna młodzież uczestniczyła w tym spotkaniu profilaktycznym. Szkolenie było adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czytaj więcej...

Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Zarząd Oratorium w Toruniu pragnie przekazać wszystkim Pracownikom Oratorium serdeczne  życzenia i wyrazy uznania za wysiłek i zaangażowanie w wypełnianiu ważnej roli społecznej na rzecz toruńskich dzieci i młodzieży. W dniu Waszego święta życzymy Wam, aby pomoc niesiona naszym podopiecznym stała się dla Was prawdziwym spełnieniem i przyniosła satysfakcję z wykonywanej pracy. Niech ta trudna służba daje Państwu jak najwięcej satysfakcji, ludzkiej wdzięczności,  przyjaźni i życzliwości oraz pomyślności w życiu osobistym.

Czytaj więcej...

Pożegnanie oddanego pedagoga

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek 14 listopada 2014 r. odeszła do Domu Ojca śp. Marianna Gerc – wieloletni nauczyciel i pedagog w toruńskim Oratorium. Ostatnie pożegnanie i Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu we wtorek 18 listopada godzinie 13.00.

Dobry Jezu a nasz Panie daj jej wieczne spoczywanie!

 

 

Niezwykła historia przyjaźni w filmie „Bella i Sebastian”

W listopadzie na ekrany kin trafiła niezwykła historia przyjaźni chłopca z psem – „Bella i Sebastian”. 14 listopada tę niezwykłą ekranizację popularnej powieści zobaczyli wychowankowie placówki na Rybakach w ramach programu „Udany start – połowa sukcesu”.Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia podczas spaceru po górach Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę dziesiątkujące stada owiec.

Czytaj więcej...

Powiało patriotyzmem

Uroczysty apel, program artystyczny, pieśni patriotyczne i smaczna gęsina. Tak toruńscy oratorianie uczcili listopadowe biało-czerwone święto. Całość odbyła się 13 listopada 2014 r. Najpierw jednak dzieci zrealizowały hasło „Gęsina na świętego Marcina”. Zajadały smaczne gęsi, które podawali do stołu ubrani w kucharskie stroje starsi koledzy ze szkoły gastronomicznej. Po tej uczcie dla ciała odbyła się uczta dla ducha. Dzieci, młodzież i wychowawcy uczcili Święto Niepodległości Polski obchodzony 11 listopada. Dzieci wyszły z biało-czerwonymi flagami i z przypiętymi do piersi kotylionami. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski oraz króciutką prezentacją o narodowej drodze do odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej...

Czy serce to tylko kawałek mięśnia?

             Na to pytanie szukała odpowiedzi młodzież i wychowawcy z naszego Oratorium, którzy 10 listopada wybrali się do kina na film pt. „Bogowie”. Jego bohaterem jest doktor Zbigniew Religa, słynny kardiochirurg i promotor wprowadzenia do polskiej medycyny przeszczepu serca. Można powiedzieć, że jest to lekarz, który rzucił wyzwanie naturze. Jest to film nie tylko o niewyobrażalnie trudnym z punktu widzenia medycznego zabiegu chirurgicznym, ale przede wszystkim  o determinacji, dążeniu do celu,  uporze i nieugiętości głównego bohatera.

To niezwykła historia jednego człowieka i jego nieustannej walki przeciwko całemu światu, po to by ratować ludzkie życie. W rolę Religi wcielił się Tomasz Kot. Jako partnerzy towarzyszyli mu na ekranie m. in. Jan Englert, Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki i cała plejada znanych aktorów. Miejscem pierwszej udanej operacji była klinika w Zabrzu.

Czytaj więcej...

Ekologia to jest to!

            Dzieci i młodzież z Oratorium postanowili wzbogacić swą wiedzę ekologiczną, a jednocześnie poznać przepiękne tereny Pojezierza Brodnickiego. W tym celu 9 listopada udaliśmy się na wycieczkę do Górzna k/ Brodnicy, a konkretnie do Górznieńsko-Lidzbarskiego parku Krajobrazowego. Początkiem wycieczki był Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie, którego celem jest popularyzacja tej edukacji na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stamtąd pod kierunkiem przewodnika Pana Łukasza udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Szumny Zdrój”.

Czytaj więcej...

Kinowa lekcja patriotyzmu

            Do polskich kin od września wszedł film pt „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Autor często powtarza, że został on  zrobiony z myślą o młodym pokoleniu Polaków. „Miasto 44” opowiada o walczącej Warszawie, o młodych ludziach żyjących w czasach II wojny światowej, o miłości, patriotyzmie, trudnych wyborach…ale pokazuje też w pełni okrucieństwo wojny i poświęcenie zarówno ludności walczącej, jak i cywilów. 

Początkiem listopada młodzież z naszego Oratorium udała się do kina Cinema City na seans* tego oczekiwanego filmu. Ta wizyta w kinie była dla nas lekcją patriotyzmu, w przede dniu 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Film ukazuje postawy poświęcenia młodych warszawiaków w obronie miasta. Jedno jest pewne „Miasto 44” stawia widza w sytuacji pytania o własną postawę wobec konieczności walki, uświadamiając, że odpowiedź nie jest łatwa i może być różna. Film niesie ogromny ładunek emocji i nikogo nie pozostawia obojętnym na tematykę związaną z Powstaniem Warszawskim, losem Powstańców oraz miłością do Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Pamiętamy o tych co odeszli

Każdy z nas już od dziecka wie i pamięta, że listopad jest "miesiącem zmarłych". Począwszy od Uroczystości Wszystkich Świętych, przez "Dzień zaduszny", aż po "Andrzejki" włącznie codziennie w naszej modlitwie pamiętamy o zmarłych w sposób szczególny, a "wypominki" stanowią nieodzowny element listopadowego klimatu. Czy jednak w tym przyzwyczajeniu zastanawiamy się czasem dlaczego mamy się modlić za zmarłych? Lub czy nasza modlitwa może im pomóc? Czy może coś zmienić?
W listopadzie we wszystkich kościołach katolickich w Polsce odczytywane są wspominki za naszych zmarłych, w których modlimy się za tych, których już nie ma wśród nas. Takie nabożeństwo odbyło się także w naszym Oratorium, w dniu 6 listopada – czyli oratoryjne wypominki. Dzieci i wychowawcy wypisali swoich bliskich, którzy już odeszli z tego świata. W przygotowanej, sali paliły się znicze jako znak naszej pamięci. Byli wychowawcy, pracownicy, dzieci. Całość spotkania poprowadził ks. Dyrektor.

Czytaj więcej...