ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Listopadowe rybeńki

Listopadowe rybeńki

W listopadzie w naszym Oratorium gościliśmy Prezesa Koła Wędkarskiego przy Urzędzie...

My także Świętujemy!!!

My także Świętujemy!!!

Był dzień 11 listopada 1918 roku, wtedy to po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i...

Decoupage w Oratorium

Decoupage w Oratorium

W czwartek 9.11 dzieci z naszego Oratorium brały udział w zajęciach z techniki decoupage pod...

Czas zadumy i refleksji

Czas zadumy i refleksji

Za nami czas zadumy i refleksji… 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich...

Sadzenie drzew

Sadzenie drzew

Dnia 27 października w ramach projektu pn. „Toruńskie obchody Światowego Dnia Drzewa 2017”...

 • Listopadowe rybeńki

  Listopadowe rybeńki

  piątek, 17, listopad 2017 17:17
 • My także Świętujemy!!!

  My także Świętujemy!!!

  piątek, 17, listopad 2017 17:04
 • Decoupage w Oratorium

  Decoupage w Oratorium

  piątek, 17, listopad 2017 16:50
 • Czas zadumy i refleksji

  Czas zadumy i refleksji

  wtorek, 07, listopad 2017 16:26
 • Sadzenie drzew

  Sadzenie drzew

  wtorek, 07, listopad 2017 16:12

Nowa strona - Ora na smartfonie i tablecie

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu nową, bardziej funkcjonalną stronę internetową toruńskiego Oratorium. Nowa strona to nie tylko całkowicie zmieniona szata graficzna, ale przede wszystkim ulepszona struktura, dzięki której dostęp do informacji jest szybszy i pełniejszy. Zmiana designu to doskonała okazja do lepszego zaprezentowania nie tylko naszej działalności opiekuńczo-wychowawczej, ale także myśli i przesłania bł. ks. Bronisława Markiewicza. Wierzymy, że wraz z nowym wyglądem strona przynosi także nową jakość poprzez lepszy dostęp do informacji o naszej ofercie. Dodatkowo strona jest tak samo funkcjonalna na komputerze, smartfonie i tablecie.

Czytaj więcej...

Filmowe dni w Oratorium

             Czy wydłuża nam się nos? Skąd takie pytanie? Dlatego, że 25 października, dzieci z Oratorium były w kinie, gdzie obejrzały film „Pinokio” na podstawie klasycznej baśni Carlo Collodiego. Nie była to wprawdzie dokładna ekranizacja znanej im lektury szkolnej, ale przesłanie tej opowieści było jedno – nie warto kłamać. Konstruktor zabawek Dżepetto rzeźbi drewnianego pajacyka i nadaje mu imię Pinokio. Za sprawą magii drewniany chłopiec ożywa. Pajacyk jest bardzo niesforny i sprawia swemu twórcy wiele kłopotów wychowawczych. Kiedy kłamie, wydłuża mu się nos. Wreszcie bohater ucieka z domu i wyrusza w świat, aby poszukać sposobu, jak zostać prawdziwym chłopcem. Towarzyszy mu mówiący świerszcz Koko. Wspólnie przeżywają mnóstwo przygód. Dzieci dowiedziały się, jak to jest mieć ośle uszy, co kryje się w brzuchu wieloryba i najważniejsze – dlaczego nie warto kłamać.

Czytaj więcej...

Różańcowe spotkania

Dobiegł końca październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Podopieczni toruńskiego Oratorium systematycznie gromadzili się w kościele parafialnym na nabożeństwie różańcowym o godz. 16.30.  Dzieci  wraz z wychowawcami spotykali się w kościele by modlić się na Różańcu, aby oprócz odmówienia dziesiątki kolejnych tajemnic wysłuchać krótkiego słówka, pomodlić się w swoich intencjach i prosić Maryję o dalszą pomoc, o opiekę nad swoimi rodzinami i nad naszym Oratorium. Uczestnictwo w tym nabożeństwie miało na celu upowszechnienie tej modlitwy wśród naszych podopiecznych.  Po nabożeństwach zbierali też karteczki, aby mieć świadectwo i pamiątkę swojego uczestnictwa w nabożeństwie. Teraz, w listopadzie, będą się modlić w Oratorium za swoich bliskich zmarłych w wspominkach.

Czytaj więcej...

Październik miesiącem profilaktyki uzależnień

             Przez cały rok w naszej placówce prowadzone są zajęcia związane z profilaktyką uzależnień. Październik był czasem wzmożonych działań w tym kierunku z racji obchodzonej  w Toruniu akcji pt. „Zdrowiu TAK uzależnieniom NIE” Miesiąc ten przyniósł naszym wychowankom wiele ciekawych zajęć. Jednymi z nich były – przeprowadzone przez p. Bożenę Mazur, pielęgniarkę pracującą w Szpitalu Miejskim na Bielanach, zajmującą się szkoleniami z zakresu zdrowszego odżywiania i zapobiegania uzależnieniom. Było to podsumowanie toruńskiej Kampanii Profilaktycznej w naszej placówce.

Czytaj więcej...

Bezpłatne porady prawne do rodziców naszych podopiecznych

Specjalnie dla naszych podopiecznych i ich rodzin zaprzyjaźniona kancelaria prawna uruchomiła bezpłatne poradnictwo prawne.  Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu, we współpracy z mecenasem Piotrem Rzepka, przeprowadziło akcję udzielania bezpłatnej porady prawnej, opiekunom dzieci uczęszczających na zajęcia do naszej placówki. Z pomocy prawnej skorzystało około 20  rodzin.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie panu mecenasowi, który postanowił pomóc rodzinom w rozwiązaniu, spraw rodzinnych, świadczeń socjalnych, ubezpieczeń społecznych, zatrudnienia i bezrobocia.

Czytaj więcej...

Twój 1% to rzeczywista pomoc dla toruńskich dzieci

Zarząd i członkowie stowarzyszenia pn. Oratorium działające na toruńskich Rybakach składa serdeczne podziękowania wszystkim podatnikom, którzy przekazali 1% z podatku za rok 2013 na rzecz naszych podopiecznych. Ta Wasza bezinteresowna pomoc udzielona stowarzyszeniu jest w rzeczywistości pomocą dla toruńskich dzieci.Okazuje się, że solidarność i chęć otwarcia się na wychowanie młodego człowieka nie jest ograniczona przestrzenią i w ciągu ostatniego roku zjednaliśmy sobie osoby z różnych części Polski, które właśnie w ten sposób zdecydowały się mieć swój wkład w działanie naszego Oratorium. Jest to dla nas dowód, że wrażliwość jest nadal wartością mocno zakorzenioną w naszym polskim, toruńskim środowisku, a propagowane przez toruńskie „ORATORIUM” idee wychowawcze dzieci i młodzieży są chętnie przyjmowane również w szerszych kręgach. Jesteśmy Państwu wdzięczni za okazane nam zaufanie i możemy zapewnić, że otrzymane wsparcie przełoży się na kolejne akcje wspierające rozwój i promocję dzieci i młodzieży z dzielnicy Bydgoskie Przedmieście i całego Torunia.

Czytaj więcej...

Jak dzieci uczciły Dzień Nauczyciela

14 października 2014 r. cała Polska obchodziła Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela. Dzień później tak wielką i przemiłą uroczystość obchodziły nasze dzieci w Oratorium. Po różańcu, w którym uczestniczyli wszyscy dorośli i dzieci, zebraliśmy się w naszej Sali św. Filipa Nereusza. Nie wszyscy, bo nauczyciele, wychowawcy i pracownicy czekali na korytarzu, aż ich dzieci zaproszą. Potem wkroczyli, a właściwie wjechali na salę śpiewając „Jedzie pociąg z daleka…”. Rolę przewodnika, a właściwie lokomotywy, pełnił ks. Dyrektor, który nawet wydawał gwizdy naśladujące pojazd na szynach. I tak pojawiły się przystanki, na których duzi członkowie poszczególnych grup wysiadali i wykonywali swoje zadania nazwy stacji: „Sprawne ręce i nogi”, „Mądra głowa”, „Zgaduj zgadula”, „Master Chef”, „Grupa artystyczna”, „Ordery”.

Czytaj więcej...

Latawce dmuchawce wiatr

Korzystając z pięknej jesiennej pogody grupa małych modelarzy z Oratorium ze swoim opiekunem p. Januszem Rumińskim udała się na toruńskie lotnisko. Byli tam, aby wypróbować modele swoich latawców, ale skorzystali z okazji i podziwiali prawdziwe samoloty (Antka, Dromadera), które znajdowały się na płycie lotniska. Zwiedzali również modelarnię Aeroklubu Pomorskiego Ciepły wietrzyk pomagał modelarzom w podniebnych latawcowych akrobacjach. Nawet pozwolono im zaglądać do ich wnętrza. Oczywiście wykonanie modelu takiej maszyny wymaga dużych umiejętności, ale znając pomysłowość, spryt i doświadczenie swego opiekuna liczą na to, że uda im się wykonać zadanie na tyle dobrze, aby w następnych zawodach one reprezentowały nasza placówkę. Z tym większym zapałem będą je konstruować. Życzymy im powodzenia w rozwijaniu swoich pasji.

Czytaj więcej...

Oratorium kocha Różaniec

Miesiąc październik to miesiąc modlitwy różańcowej. Nasi podopieczni systematycznie uczestniczą w nabożeństwie różańcowym w naszym kościele o godz. 16.30.  Dzieci  wraz z wychowawcami spotykają się w kościele by modlić się na Różańcu, aby oprócz odmówienia dziesiątki kolejnych tajemnic wysłuchać krótkiej homilii, pomodlić się w swoich intencjach i prosić Maryję o dalszą pomoc, o opiekę nad swoimi rodzinami i nad naszym Oratorium. Na zakończenie zbierają karteczki do wycinanki różańcowej, aby mieć świadectwo i pamiątkę swojego uczestnictwa w nabożeństwie. Dzieci modlą się od poniedziałku do piątku o 16.30. I chyba bardzo lubią różaniec, a także piosenki, które ochoczo śpiewają. Na nabożeństwie odmawiają jedną dziesiątkę różańca – tajemnicę stosownie do dnia. „Zdrowaś Mario” mówi wybrane dziecko, a „Święta Maryjo” odpowiadają lub śpiewają wszystkie dzieci. Reszta to pieśni i stosowne modlitwy, a na końcu błogosławieństwo kapłana, który prowadzi nabożeństwo.

Czytaj więcej...

Podnosimy kwalifikacje, aby skuteczniej pomagać

W dniach 29 – 30 września 2014 r. p. Danuta Kuźniewicz (vicedyrektor Oratorium) uczestniczyła w szkoleniu pt. „Szkolna świetlica profilaktyczna”. Szkolenie było zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku i skierowane było do wszystkich pracowników świetlic socjoterapeutycznych.  W szkoleniu uczestniczyły 42 osoby, mimo, że chętnych było znacznie więcej. Głównym celem szkolenia było przedstawienie propozycji pracy z wychowankiem zagrożonym uzależnieniem, po inicjacji ze środkami psychoaktywnymi, alkoholem. Na szkoleniu były również wykłady nt. „Eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi rozumiane jako zaburzenia zachowania”, „Wstępna diagnoza wychowanka z zaburzeniami zachowania – jak tworzyć dla niego program korekcyjny”. Na zajęciach został także przedstawiony  program profilaktyczny „Tak czy nie”. Wg opinii uczestników, szkolenie było prowadzone na bardzo wysokim poziomie, a zdobyta wiedza zostanie wprowadzona do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

Czytaj więcej...