ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Kochamy Polskę!!!

Kochamy Polskę!!!

W tygodniu poprzedzającym Majówkę nasi wychowankowie w pracach plastycznych wyrażali miłość do...

Chrońmy młodzież przed dopalaczami

Chrońmy młodzież przed dopalaczami

W ostatnim czasie w naszym Oratorium mieliśmy wyjątkowych gości. Przyjechały do nas Panie...

Odwiedziny w przedszkolu

Odwiedziny w przedszkolu

W ostatnich dniach kwietnia, na zaproszenie Przedszkola Miejskiego Nr 4, grupa taneczna kolejny...

Urodziny Auchan

Urodziny Auchan

Dziewczynki z naszego koła tanecznego wzięły udział w pokazach tanecznych z okazji urodzin...

Mitorka 2018

Mitorka 2018

Kolejny Międzyprafialny Turniej Warcabowy „Mitorka 2018” odbył się 24 marca 2018 roku w Oratorium...

 • Kochamy Polskę!!!

  Kochamy Polskę!!!

  poniedziałek, 07, maj 2018 14:40
 • Chrońmy młodzież przed dopalaczami

  Chrońmy młodzież przed dopalaczami

  poniedziałek, 07, maj 2018 14:33
 • Odwiedziny w przedszkolu

  Odwiedziny w przedszkolu

  poniedziałek, 07, maj 2018 14:30
 • Urodziny Auchan

  Urodziny Auchan

  poniedziałek, 07, maj 2018 14:25
 • Mitorka 2018

  Mitorka 2018

  wtorek, 27, marzec 2018 15:59

Kinowa lekcja patriotyzmu

            Do polskich kin od września wszedł film pt „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Autor często powtarza, że został on  zrobiony z myślą o młodym pokoleniu Polaków. „Miasto 44” opowiada o walczącej Warszawie, o młodych ludziach żyjących w czasach II wojny światowej, o miłości, patriotyzmie, trudnych wyborach…ale pokazuje też w pełni okrucieństwo wojny i poświęcenie zarówno ludności walczącej, jak i cywilów. 

Początkiem listopada młodzież z naszego Oratorium udała się do kina Cinema City na seans* tego oczekiwanego filmu. Ta wizyta w kinie była dla nas lekcją patriotyzmu, w przede dniu 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Film ukazuje postawy poświęcenia młodych warszawiaków w obronie miasta. Jedno jest pewne „Miasto 44” stawia widza w sytuacji pytania o własną postawę wobec konieczności walki, uświadamiając, że odpowiedź nie jest łatwa i może być różna. Film niesie ogromny ładunek emocji i nikogo nie pozostawia obojętnym na tematykę związaną z Powstaniem Warszawskim, losem Powstańców oraz miłością do Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Pamiętamy o tych co odeszli

Każdy z nas już od dziecka wie i pamięta, że listopad jest "miesiącem zmarłych". Począwszy od Uroczystości Wszystkich Świętych, przez "Dzień zaduszny", aż po "Andrzejki" włącznie codziennie w naszej modlitwie pamiętamy o zmarłych w sposób szczególny, a "wypominki" stanowią nieodzowny element listopadowego klimatu. Czy jednak w tym przyzwyczajeniu zastanawiamy się czasem dlaczego mamy się modlić za zmarłych? Lub czy nasza modlitwa może im pomóc? Czy może coś zmienić?
W listopadzie we wszystkich kościołach katolickich w Polsce odczytywane są wspominki za naszych zmarłych, w których modlimy się za tych, których już nie ma wśród nas. Takie nabożeństwo odbyło się także w naszym Oratorium, w dniu 6 listopada – czyli oratoryjne wypominki. Dzieci i wychowawcy wypisali swoich bliskich, którzy już odeszli z tego świata. W przygotowanej, sali paliły się znicze jako znak naszej pamięci. Byli wychowawcy, pracownicy, dzieci. Całość spotkania poprowadził ks. Dyrektor.

Czytaj więcej...

Kiszenie kapusty 2014

 Środa 05.11.2014 r  w naszym ośrodku  była dniem innym niż wszystkie. Oratorianie uczestniczyli w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Dzieci wraz z paniami z kuchni i ks. dyrektorem zabrały się ochoczo do pracy: szatkowały kapustę, marchewkę, ugniatały i przyprawiały kapustę w beczkach. Podkreślono jej walory zdrowotne i porównywano smaki składników do jej przygotowania.

 Z doświadczenia wiemy, że czynność ta jest zapomniana i niedoceniana przez młodych rodziców, a o walorach kiszonej kapusty świadczą opinie dietetyków oraz środowiska medycznego.

Czytaj więcej...

Nowe pokolenie a nowe substancje psychoaktywne – szkolenie nt. narkotyki, dopalacze - profilaktyka i rozpoznawanie

 W dzisiejszych czasach, każdy młody człowiek ma bardzo łatwy dostęp do narkotyków.  Jak podają statystyki inicjacja narkotykowa następuje w wieku już 12 – 13 lat. Co trzecie dziecko w wieku gimnazjalnym ma bezpośredni kontakt z narkotykiem. Chcąc przeciwdziałać uzależnieniom swoich podopiecznych wychowawcy  Oratorium wzięli udział w specjalnym szkoleniu, zorganizowanym i sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zajęcia poprowadził pan Kornel Jarzębiński pracujący jako terapeuta dzieci i młodzieży uzależnionej w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, w Towarzystwie „Powrót z U”  oraz w Studiu Rozwoju Personalnego "Progress Line".

Czytaj więcej...

Nowa strona - Ora na smartfonie i tablecie

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu nową, bardziej funkcjonalną stronę internetową toruńskiego Oratorium. Nowa strona to nie tylko całkowicie zmieniona szata graficzna, ale przede wszystkim ulepszona struktura, dzięki której dostęp do informacji jest szybszy i pełniejszy. Zmiana designu to doskonała okazja do lepszego zaprezentowania nie tylko naszej działalności opiekuńczo-wychowawczej, ale także myśli i przesłania bł. ks. Bronisława Markiewicza. Wierzymy, że wraz z nowym wyglądem strona przynosi także nową jakość poprzez lepszy dostęp do informacji o naszej ofercie. Dodatkowo strona jest tak samo funkcjonalna na komputerze, smartfonie i tablecie.

Czytaj więcej...

Filmowe dni w Oratorium

             Czy wydłuża nam się nos? Skąd takie pytanie? Dlatego, że 25 października, dzieci z Oratorium były w kinie, gdzie obejrzały film „Pinokio” na podstawie klasycznej baśni Carlo Collodiego. Nie była to wprawdzie dokładna ekranizacja znanej im lektury szkolnej, ale przesłanie tej opowieści było jedno – nie warto kłamać. Konstruktor zabawek Dżepetto rzeźbi drewnianego pajacyka i nadaje mu imię Pinokio. Za sprawą magii drewniany chłopiec ożywa. Pajacyk jest bardzo niesforny i sprawia swemu twórcy wiele kłopotów wychowawczych. Kiedy kłamie, wydłuża mu się nos. Wreszcie bohater ucieka z domu i wyrusza w świat, aby poszukać sposobu, jak zostać prawdziwym chłopcem. Towarzyszy mu mówiący świerszcz Koko. Wspólnie przeżywają mnóstwo przygód. Dzieci dowiedziały się, jak to jest mieć ośle uszy, co kryje się w brzuchu wieloryba i najważniejsze – dlaczego nie warto kłamać.

Czytaj więcej...

Różańcowe spotkania

Dobiegł końca październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Podopieczni toruńskiego Oratorium systematycznie gromadzili się w kościele parafialnym na nabożeństwie różańcowym o godz. 16.30.  Dzieci  wraz z wychowawcami spotykali się w kościele by modlić się na Różańcu, aby oprócz odmówienia dziesiątki kolejnych tajemnic wysłuchać krótkiego słówka, pomodlić się w swoich intencjach i prosić Maryję o dalszą pomoc, o opiekę nad swoimi rodzinami i nad naszym Oratorium. Uczestnictwo w tym nabożeństwie miało na celu upowszechnienie tej modlitwy wśród naszych podopiecznych.  Po nabożeństwach zbierali też karteczki, aby mieć świadectwo i pamiątkę swojego uczestnictwa w nabożeństwie. Teraz, w listopadzie, będą się modlić w Oratorium za swoich bliskich zmarłych w wspominkach.

Czytaj więcej...

Październik miesiącem profilaktyki uzależnień

             Przez cały rok w naszej placówce prowadzone są zajęcia związane z profilaktyką uzależnień. Październik był czasem wzmożonych działań w tym kierunku z racji obchodzonej  w Toruniu akcji pt. „Zdrowiu TAK uzależnieniom NIE” Miesiąc ten przyniósł naszym wychowankom wiele ciekawych zajęć. Jednymi z nich były – przeprowadzone przez p. Bożenę Mazur, pielęgniarkę pracującą w Szpitalu Miejskim na Bielanach, zajmującą się szkoleniami z zakresu zdrowszego odżywiania i zapobiegania uzależnieniom. Było to podsumowanie toruńskiej Kampanii Profilaktycznej w naszej placówce.

Czytaj więcej...

Bezpłatne porady prawne do rodziców naszych podopiecznych

Specjalnie dla naszych podopiecznych i ich rodzin zaprzyjaźniona kancelaria prawna uruchomiła bezpłatne poradnictwo prawne.  Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu, we współpracy z mecenasem Piotrem Rzepka, przeprowadziło akcję udzielania bezpłatnej porady prawnej, opiekunom dzieci uczęszczających na zajęcia do naszej placówki. Z pomocy prawnej skorzystało około 20  rodzin.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie panu mecenasowi, który postanowił pomóc rodzinom w rozwiązaniu, spraw rodzinnych, świadczeń socjalnych, ubezpieczeń społecznych, zatrudnienia i bezrobocia.

Czytaj więcej...

Twój 1% to rzeczywista pomoc dla toruńskich dzieci

Zarząd i członkowie stowarzyszenia pn. Oratorium działające na toruńskich Rybakach składa serdeczne podziękowania wszystkim podatnikom, którzy przekazali 1% z podatku za rok 2013 na rzecz naszych podopiecznych. Ta Wasza bezinteresowna pomoc udzielona stowarzyszeniu jest w rzeczywistości pomocą dla toruńskich dzieci.Okazuje się, że solidarność i chęć otwarcia się na wychowanie młodego człowieka nie jest ograniczona przestrzenią i w ciągu ostatniego roku zjednaliśmy sobie osoby z różnych części Polski, które właśnie w ten sposób zdecydowały się mieć swój wkład w działanie naszego Oratorium. Jest to dla nas dowód, że wrażliwość jest nadal wartością mocno zakorzenioną w naszym polskim, toruńskim środowisku, a propagowane przez toruńskie „ORATORIUM” idee wychowawcze dzieci i młodzieży są chętnie przyjmowane również w szerszych kręgach. Jesteśmy Państwu wdzięczni za okazane nam zaufanie i możemy zapewnić, że otrzymane wsparcie przełoży się na kolejne akcje wspierające rozwój i promocję dzieci i młodzieży z dzielnicy Bydgoskie Przedmieście i całego Torunia.

Czytaj więcej...