ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Góry Świętokrzyskie czekają na kolonistów

Góry Świętokrzyskie czekają na kolonistów

Wakacje w pełni. To czas, na który czekają wszystkie dzieci. To czas wyjazdów, odpoczynku....

Wsiąść do pociągu – kierunek Hel

Wsiąść do pociągu – kierunek Hel

W sobotę 23 czerwca grupa dzieci z Oratorium wyruszyła na wycieczkę całodniową na Hel. Wszystko...

POLSKA GOLA!!!

POLSKA GOLA!!!

W  Oratorium otworzona została dla naszych wychowanków Strefa Kibica w związku  z trwającymi...

Odlotowy seans w Cinema City

Odlotowy seans w Cinema City

W minionym tygodniu grupa oratoryjna wraz z księdzem Piotrem  wybrała się na seans filmowy...

MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

Już po raz XXIV  park na Bydgoskim Przedmieściu stał się miejscem rodzinnej integracji. 02...

 • Góry Świętokrzyskie czekają na kolonistów

  Góry Świętokrzyskie czekają na kolonistów

  poniedziałek, 25, czerwiec 2018 16:51
 • Wsiąść do pociągu – kierunek Hel

  Wsiąść do pociągu – kierunek Hel

  poniedziałek, 25, czerwiec 2018 16:16
 • POLSKA GOLA!!!

  POLSKA GOLA!!!

  poniedziałek, 25, czerwiec 2018 16:12
 • Odlotowy seans w Cinema City

  Odlotowy seans w Cinema City

  wtorek, 19, czerwiec 2018 13:54
 • MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

  MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

  niedziela, 10, czerwiec 2018 19:17

Powitanie roku szkolnego w Oratorium

Dnia 11  września uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej w intencji rozpoczęcia roku przedszkolnego oraz szkolnego, której  przewodniczył nowy dyrektor Oratorium ks. Piotr, a która  rozpoczęła działalność naszej placówki w roku szkolnym 2017/2018. Dzieci wraz z nauczycielami dziękowały Panu Bogu za wakacyjny wypoczynek prosząc równocześnie o obfite błogosławieństwo Boże na czas wspólnej nauki i zabawy w nadchodzących miesiącach. Rozpoczynamy z Bożą pomocą kolejny rok naszej oratoryjnej przygody przy ołtarzu prosząc Dobrego Boga o opiekę i błogosławieństwo - powiedział ks. Piotr. Dziękował wychowawcom  za wsparcie, cierpliwość, zaangażowanie i okazane serce. Jednocześnie prosząc o zdrowie dla wychowanków, nauczycieli i ich rodzin. My, z kolei prosiliśmy Pana Jezusa o mądrość, aby z nami była, abyśmy umieli z niej dobrze korzystać, prosiliśmy także o pomoc potrzebną w nauce, umiejętności rozwijania zdolności. Na koniec ks. Piotr zachęcał zebranych w świątyni, a przede wszystkim młodych do wysiłku w nowym roku w szkole i Oratorium i powiedział kilka słów o lenistwie, które utrudnia wiele rzeczy w życiu każdego z nas. Stosunkowo często powołujemy się na lenistwo jako powód zaniedbania jakiegoś obowiązku. Na lenistwo powołujemy się często, tłumacząc zwłaszcza naszą nieobecność na Mszy Świętej. Z lenistwa jednak nie tylko się nie modlimy, ale także nie uczymy, nie pracujemy, nie rozwijamy się. Grunt to nie poddawać się, znaleźć powód, dla którego warto podjąć się wykonania jakiejś czynności, nie zastanawiać się nad tym, jak nam pójdzie, czy jest to coś łatwego, czy wręcz przeciwnie – po prostu trzeba zacząć działać – a dzięki temu pozostanie nam o wiele mniej rzeczy do zrobienia. Tymi słowami zmotywował nas do systematycznej pracy nad sobą ponieważ ciężką pracą człowiek coś w życiu osiągnie. Praca jest jednym z istotnych składników życia człowieka. Pozwala nie tylko na utrzymywanie poziomu swojego życia, ale jest też formą samorealizacji.

Czytaj więcej...

Sposób na nudę z ora - c.d.

Za nami ostatni tydzień półkolonii i zarazem wakacji. Ten tydzień był pełen wrażeń ekscytacji, emocji, a na dodatek minął nam w mgnieniu oka. W poniedziałek udaliśmy się do  KST Energa-Manekin Toruń na tenisa stołowego, gdzie trener Rafał Utylski przygotował dla nas trening. Na początek opowiedział nam, że podstawowym zadaniem treningu w tenisie stołowym jest wyrobienie dokładnej koordynacji ruchowej, która jest niezbędna w opanowaniu techniki. Kształtowanie nawyków uderzeń w tenisie stołowym następuje podczas systematycznych ćwiczeń na zajęciach. Przez dwie godziny  każdy uważnie słuchał wskazówek trenera, z uśmiechem na twarzy i z zapałem je powtarzał. Pod koniec zajęć byliśmy już trochę wymęczeni, ale za to szczęśliwi, zadowoleni i dumni z siebie. Nasz trener zachęcił nas wszystkich do uprawiania tenisa stołowego, pokazał korzyści płynące z zajmowania się tym sportem. Przedstawił tenis stołowy z innej perspektywy. Tym bardziej, że sport ten znany jest nam ze świetlicy, z kolonii i betonowych stołów na placach zabaw, dlatego było nam bardzo miło, że mogliśmy przez moment pracować z profesjonalistą i uczyć się od niego.

Czytaj więcej...

Nabór na staż dla pedagogów w Oratorium

Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu z siedzibą przy ul. Rybaki 59, ogłasza nabór na staż na stanowisku wychowawcy w Placówce Wsparcia Dziennego. Osoba ubiegająca się o staż w Oratorium powinna być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia i posiadać status osoby bezrobotnej oraz spełniać kryteria do odbycia stażu na powyższym stanowisku.

Wymagania niezbędne: ukończone studia wyższe: na kierunku: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, lub na kierunku w zakresie resocjalizacji, pracy socjalnej, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, albo na innym kierunku uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, nauk o rodzinie, resocjalizacji lub kursem kwalifikacyjnym z zakresu pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej.

Bliższych informacji można uzyskać w Biurze Oratorium, przy ul. Rybaki 59 lub pod nr tel. 56 622 10 15

Sposób na nudę z Ora

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, ale w Oratorium jeszcze nikt o tym nie myśli. Te ostatnie dni wakacji postanowiliśmy spędzić w sposób aktywny i edukacyjny. Nasze półkolonie spędzamy m.in. na plaży miejskiej na bulwarze, gdzie znajduje się plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę oraz siłownia. Młodsze dzieci bawią się w piaskownicy, budują rozmaite domy z piasku, huśtają się, kręcą na karuzeli, natomiast starsze dzieci, grają w siatkówkę, i korzystają z siłowni, aby poprawić swoją kondycję. Byliśmy również na basenie w zaprzyjaźnionym hotelu Copernicus. Przez ponad godzinkę basen był praktycznie cały dla nas, tam  mogliśmy szaleć i pływać do woli, a jak wiadomo pływanie to najlepsza forma ruchu i należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. A my tej energii mamy bardzo dużo.

Czytaj więcej...

Ząb 2017 - Jeszcze kilka wspomnień...

Zmiany personalne w toruńskim Oratorium

Połowa wakacji to zmiany personalne w toruńskim Oratorium. Ks. Krzysztof Winiarski po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza zmienia miejsce posługiwania. Wraz z końcem lipca Przełożony Generalny skierował ks. Krzysztofa do nowych zadań. Z tej okazji 29 lipca br. uroczyście pożegnano go podczas zebrania zarządu toruńskiego Oratorium.

Słowa uznania za pracę w Oratorium, skierował do odchodzącego dyrektora ks. Dariusz Wilk- Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła.  Wiem jak to Oratorium wyglądało 11 lat temu, a jak wygląda teraz. Zmieniło się bardzo wiele, poza wyglądem Oratorium, także przybyły nowe zajęcia dla dzieci na Bydgoskim Przedmieściu. Ks. dyrektor zabiegał o środki zewnętrzne i udział Oratorium w różnych programach i inicjatywach. Dlatego za wszystko serdecznie Ci dziękuję ks. Krzysztofie – podsumował Ojciec Generał.

Czytaj więcej...

„Wypoczynek z Zębem”

Ząb - mała miejscowość na Podhalu stała się miejscem tegorocznego wypoczynku toruńskiego Oratorium. To tam w dniach 17 – 26 lipca 2017 r. grupa 45 dzieci i młodzieży wraz w wychowawcami udała się na kolonię letnią. Oratoryjni wychowankowie w ciągu 10 - dniowej kolonii podążali „Śladami mistrzów i wypoczywali z Zębem”. 

Od lat Podhale jest bardzo modnym regionem wypoczynkowym i turystycznym. Fascynacja tym miejscem i kulturą regionu przejawiała się w wykorzystaniu jej elementów w poszerzaniu kultury ogólnonarodowej. Podhale jest miejscem wypoczynku dla ogromnej liczby turystów. Dzięki walorom przyrodniczym miejsce to jest atrakcyjne dla odpoczywających zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. I tak było w przypadku oratoryjnych kolonistów. Nasi podopieczni zostali zakwaterowani w ładnie usytuowanym pensjonacie „Czesława” z widokiem na Giewont.

Czytaj więcej...

„Góry porzucić trzeba…”

Ostatniego dnia pobytu na Podhalu przywitał nas słoneczny poranek. Pobudka była dość wcześnie, następnie pyszne śniadanko, pobranie prowiantu na drogę i pakowanie naszych bagaży. W niejednym oku zakręciła się łezka, żal było odjeżdżać… tak tu było cudownie. Piękne górskie krajobrazy, słoneczna pogoda, pyszne jedzonko. „Góry porzucić trzeba” – słowa tej piosenki góralskiej pięknie oddają nasze uczucia, kiedy nadszedł dzień pożegnania z urokliwą miejscowością Ząb.

Czytaj więcej...

Pożegnania nadszedł czas

Mija ostatni dzień naszej przygody na Podhalu pod hasłem „Śladami mistrzów – wypoczywamy z Zębem”. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do Ludźmierza, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, zwanej Gaździną Podhala. Tam ks. Krzysztof odprawił Mszę dziękczynną za kolonistów, wychowawców, dobrą pogodę i wszelkie dobro, które było udziałem wszystkich uczestników i wychowawców. Mimo, że dzisiejszego dnia pogoda nam nie dopisywała to i tak postanowiliśmy wybrać się do Kompleksu Term „Gorący Potok”. Znajdują się tam baseny zewnętrzne, napełnione wodą termalną o temperaturze 34- 40°C. Mogliśmy tam fantastycznie spędzić czas, zrelaksować się, odprężyć i poprawić samopoczucie. Kąpiele w tego typu basenach polecane są niemal wszystkim, zdrowym i chorym, dzieciom i dorosłym. Wymęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do ośrodka.

Czytaj więcej...

Śladami mistrzów

Poniedziałkowy poranek rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. Po śniadaniu zebraliśmy się w swoich grupach, aby przygotować piękne pocztówki z wakacji, które przedstawiały nasze najlepsze wspomnienia. Każdy rysunek był inny i każdemu koloniście zapadła w pamięci inna atrakcja, którą przestawił w formie kolorowego szkicu. Następnie część z nas udała się na basen, aby skorzystać z ostatnich promieni słońca, gdyż na niebie zaczęły pojawiać się chmury, a część z nas bawiła się w gry i zabawy na boisku sportowym. Konieczne było nawoływanie nas kilka razy na obiad, gdyż tak mocno pochłonęła nas fantastyczna zabawa.

Czytaj więcej...