ORATORIUM IM. BŁ. BR. MARKIEWICZA W TORUNIU - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
 „Kocham Cię Mamo”

„Kocham Cię Mamo”

Mama to bardzo ważna postać w życiu każdego z nas, a szczególnie dziecka. Pamiętając o tym...

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne

18 maja 2017 r. odbyło się  spotkanie integracyjne nad Martówką. Z okazji zbliżającego się dnia...

Rozmowy o wędkowaniu

Rozmowy o wędkowaniu

W ramach przygotowania do X Dziecięcych Zawodów Wędkarskich 17 maja 2017 r. o godzinie 17.30 w...

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka -3 czerwca zarezerwujmy na Michayland

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka -3 czerwca zarezerwujmy na Michayland

Już po raz dwudziesty trzeci odbędzie się w Toruniu impreza pn. Michayland –Fantastyczne...

Adepci modelarstwa testowali nowy model drona

Adepci modelarstwa testowali nowy model drona

Dużo ostatnio dzieje się w Oratorium. Ruszyły przygotowania do 23. Michaylandu, dzieci spotykają...

 • „Kocham Cię Mamo”

  „Kocham Cię Mamo”

  czwartek, 25, maj 2017 16:39
 • Spotkanie integracyjne

  Spotkanie integracyjne

  poniedziałek, 22, maj 2017 15:42
 • Rozmowy o wędkowaniu

  Rozmowy o wędkowaniu

  poniedziałek, 22, maj 2017 15:39
 • Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka -3 czerwca zarezerwujmy na Michayland

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka -3 czerwca zarezerwujmy na Michayland

  sobota, 13, maj 2017 13:10
 • Adepci modelarstwa testowali nowy model drona

  Adepci modelarstwa testowali nowy model drona

  czwartek, 11, maj 2017 16:30

Andrzejki pełne radości i zabaw

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Oratoryjne dzieciaki z niecierpliwością oczekiwały na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień zabaw, połączony z tańcem i słodkim poczęstunkiem. W 25 listopada 2016 r. w sali tanecznej, odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci z Oratorium.

Czytaj więcej...

Wow… nowa „siłka”

23  listopada 2016 r. w naszym Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza odbyła się  od dawna oczekiwana uroczystość – oddanie do użytku pomieszczeń odremontowanej siłowni. W uroczystości wzięły udział dzieci i młodzież z Oratorium, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy z ks. Dyrektorem Krzysztofem Winiarskim na czele. Była p. Teresa Licau - inspektor nadzoru budowlanego, dzięki której remont pomieszczeń sprawnie przebiegł.

Czytaj więcej...

„Szewczyk Dratewka” i nauka teatralnego savoir vivre-u

We współczesnym świecie, w dobie telewizji, Internetu i gier komputerowych coraz mniej ludzi szanuje i docenia wartość sztuki teatralnej. Wielu uważa teatr za przestarzały i nie odpowiadający dzisiejszemu stopniowi rozwoju sztuki audiowizualnej. Wtorek 22 listopada 2016 r. w toruńskim Oratorium był dniem spotkania z teatrem. Dużą grupą udaliśmy się  na Małe Garbary, gdzie naszym celem był Teatr „Baj Pomorski”. Na deskach podziwialiśmy „istną klasykę” - spektakl zatytułowany „Szewczyk Dratewka”.

Czytaj więcej...

Ambitne seanse

18 i 19 listopada 2016 r. dzieci i młodzież z naszego Oratorium wraz z wychowawcami  wybrała się do kina Cinema City na ambitne seanse. Mogliśmy zobaczyć na dużym ekranie wiele ciekawych, efektownych i zabawnych scen podczas seansów. Stanięcie w obronie słabszych oraz obrona swoich przekonań i bohaterska postawa w trudnych wojennych chwilach – te przesłania zabrali ze  sal kinowych oratoryjni widzowie.  To wszystko w ramach realizowanego w Oratorium programu terapeutycznemu*

Czytaj więcej...

Mali architekci

Jak już informowaliśmy, od września, ruszyły nowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w toruńskim Oratorium.  Zajęcia związane są ze światem klocków LEGO®. Te zajęcia to nie tylko zabawa, ale także nauka…. Na zajęciach przekazujemy interesującą wiedzę na temat budowanych modeli, a następnie dzieci w praktyce samodzielnie odkrywają matematyczne i naukowe zależności otaczającego nas świata budując modele z klocków Lego w oparciu o gotowe plany.

Czytaj więcej...

Oratorium Plus - z Auchan stawiamy na rozwój

Po modernizacji w naszym Oratorium od kilku tygodni działa pracownia komputerowa z nowym sprzętem. To już trzecie w historii Oratorium nowe komputery. Pierwszą pracownię  utworzono z 4 zestawów w 2000 roku. Drugi zestaw komputerów w ilości 8 sztuk otrzymało Oratorium w 2008 roku w ramach projektu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W czerwcu 2016 r. otrzymaliśmy 6 zestawów komputerowych od Fundacji Lotto „Milion Marzeń”. Obecnie zakupiono trzy nowe zestawy komputerów wraz z oprogramowaniem. Zakup był możliwy dzięki pozyskaniu przez Oratorium dotacji z Konkursu Grantowego* Fundacji Auchan na rzecz dzieci i młodzieży. Dzięki realizacji projektu placówka ma również zapewniony bezpłatny dostęp do Internetu.

Czytaj więcej...

Oratoryjne sposoby na upamiętnienie odzyskania niepodległości

Z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada 2016 r. w Oratorium odbyło się kilka wydarzeń upamiętniających dzieje z 11 listopada 1918 roku. Oprócz uczestnictwa w oficjalnej akademii, można było na Rybakach wykonać flagi i kotyliony narodowe. Sposobów na upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości było w toruńskim Oratorium sporo.

10 listopada wszyscy oratorianie uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej przez  naszych podopiecznych pod kierunkiem p. Pauliny. Zaprezentowany program był bardzo wartościową lekcją historii, ponieważ  w ciekawy sposób przypominał te  momenty z dziejów Polski, które wiążą się z naszą walką o niepodległość - najpierw odzyskanie wolności w 1918 roku, a potem również bohaterstwo Polaków ginących w obronie naszej Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Rach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

Środa 09.11.2016 r.  w toruńskim Oratorium  była dniem innym niż wszystkie. Oratorianie uczestniczyli w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Dzieci wraz z paniami z kuchni i ks. dyrektorem zabrały się ochoczo do pracy: szatkowały kapustę, marchewkę, ugniatały i przyprawiały kapustę w beczkach. Wspólna praca bardzo zbliżała ludzi, była też okazją do towarzyskiego spotkania. To przesłanie towarzyszyło corocznemu kiszeniu kapusty w Oratorium.

Dzięki temu wszyscy poznaliśmy proces kiszenia kapusty domowym sposobem. Oglądaliśmy, smakowaliśmy i przez chwilę przenieśliśmy się w dawne lata polskiej tradycji ludowej. Podkreślono jej walory zdrowotne i porównywano smaki składników do jej przygotowania. Z doświadczenia wiemy, że czynność ta jest zapomniana i niedoceniana przez młodych rodziców, a o walorach kiszonej kapusty świadczą opinie dietetyków oraz środowiska medycznego. W Oratorium uważamy więc, że są ważne wskazania ku temu, aby tę tradycję kiszenia kapusty pielęgnować i zachęcać wszystkich do domowego produkowania tego specjału kuchni polskiej.

Czytaj więcej...

Chrupiące jabłuszko!

Już w najbliższą środę, 9 listopada,  będą wydawane jabłka dla naszych podopiecznych i ich rodzin. 

 

Harmonogram wydawania jabłek:

W dniu 9 listopada 2016 r. (środa)  po zajęciach

PROSIMY KONIECZNIE ZABRAĆ DUŻE SIATKI  ZAKUPOWE

Smaczne jabłka trafiły do Oratorium od sadowników spod Brodnicy.

 Serdecznie zapraszamy!

Sportowym dopingiem ponieśli „Katarzynki” do zwycięstwa

W sobotę 5 listopada 2016 r. grupa młodzieży z Oratorium wraz z ks. Krzysztofem wybrała się na mecz koszykówki, aby kibicować naszym, toruńskim "Katarzynkom". Oratorianie mogli zobaczyć i podziwiać nowy obiekt sportowy przy ul. Bema i byli świadkami bardzo ciekawego widowiska. W derbach regionu na parkiecie nasza toruńska drużyna Energa Toruń podejmowała Artego Bydgoszcz.

Czytaj więcej...