KOŁO SPORTOWE - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA

Koło sportowe

KOŁO SPORTOWE

Zajęcia sportowe jako jedna z propozycji skierowanej do uczestników zajęć nie pojawiły się od początku działalności Oratorium. Potrzeba bezpiecznego i pożytecznego wykorzystania potencjału fizycznego młodzieży zrodziła się w momencie dostrzeżenia niebezpiecznego zjawiska wyładowania przez dzieci agresji kierowanej przeciwko innym osobom. Wtedy zrodził się pomysł stworzenia okazji do „ wyładowania” się młodzieży poprzez działalność sportową.

Zrodził się, więc pomysł założenia w Oratorium siłowni sportowej, w której młodzież mogłaby ćwiczyć i pożytkować swoją energię w sposób kontrolowany i z pożytkiem dla zdrowia.

Siłownia rozpoczęła, działalność w 1995 r. w pomieszczeniu gospodarczym pozyskanym po unowocześnieniu węzła ciepłowniczego Oratorium i kościoła parafialnego. Na przestrzeni lat była stopniowo wyposażana w niezbędny do treningów sprzęt [ bieżnie, rowery treningowe, zestawy do podnoszenia ciężarów, ławeczki, hantle i gryfy wrazz ciężarkami, skakanki, ciężarki na nogi i ręce]. Zajęcia sportowe w siłowni odbywają się na zasadzie fakultetu. Część dzieci wybiera inne propozycje z palety ofert.

W założeniu, sport realizowany przez zajęcia w siłowni ma formować dzieci i młodzież w myśl przewodniego hasła „ Powściągliwość i praca”. Poprzez trening siłowy młodzież uczy się sposobów kontrolowania własnej energii i właściwego sposobu jej wykorzystania[ powściągliwość jako panowanie nad sobą i własną energią, opanowanie się przed czynieniem niewłaściwego użytku z własnych potencjałów]. Obserwacja efektywności zajęć na siłowni ukazała dość istotny dla jej istnienia aspekt wychowawczy.


Nasi wychowankowie w ramach zajęć na siłowni realizują również programy rozwijające sprawność fizyczną np.: „ Dzieci się gimnastykują i plecy prostują”, „ W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Poza ćwiczeniami na siłowni, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, organizujemy rozgrywki piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, biegi na orientację, rozgrywki w szachy i warcaby, rajdy rowerowe i krajoznawcze, co wiąże się z poznaniem walorów turystycznych okolic Torunia, a w zimie kuligi i zawody saneczkowe.