Z wizytą w fabryce, która tworzy magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Odlotowy seans w Cinema City

Odlotowy seans w Cinema City

W minionym tygodniu grupa oratoryjna wraz z księdzem Piotrem  wybrała się na seans filmowy...

MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

Już po raz XXIV  park na Bydgoskim Przedmieściu stał się miejscem rodzinnej integracji. 02...

Zawody wędkarskie

Zawody wędkarskie

26 maja nad Martówką odbyły się jedenaste zawody wędkarskie organizowane przez Koło PZW przy...

Integracyjny grill

Integracyjny grill

W czwartek, 24 maja Studenci  ze Wspólnoty akademickiej  „ŹRÓDŁO”  zaprosili Nas na wspaniałego i...

Kochamy Polskę!!!

Kochamy Polskę!!!

W tygodniu poprzedzającym Majówkę nasi wychowankowie w pracach plastycznych wyrażali miłość do...

 • Odlotowy seans w Cinema City

  Odlotowy seans w Cinema City

  wtorek, 19, czerwiec 2018 13:54
 • MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

  MICHAYLAND – FANTASTYCZNE MIASTECZKO DZIECIAKÓW

  niedziela, 10, czerwiec 2018 19:17
 • Zawody wędkarskie

  Zawody wędkarskie

  poniedziałek, 28, maj 2018 16:18
 • Integracyjny grill

  Integracyjny grill

  poniedziałek, 28, maj 2018 16:17
 • Kochamy Polskę!!!

  Kochamy Polskę!!!

  poniedziałek, 07, maj 2018 14:40

Z wizytą w fabryce, która tworzy magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia

W dniu 21 października 2017 r., tj. w sobotę, udaliśmy się na wycieczkę do Gniezna, a konkretnie do fabryki bombek „Bolglass”. Najpierw nasz przewodnik po fabryce poinformował nas, że fabryka powstała w 1940 r., a jej nazwa wywodzi się od skrótu imienia założyciela fabryki BOLesław i słowa glass, czyli szkło. Po krótkiej historii, udaliśmy się zwiedzać kolejne działy. Pierwszym z nich była „dmuchalnia”. Tam zobaczyliśmy jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe. Kolejnym etapem była „srebrzalnia”, gdzie  szkielet ozdoby zostaje pomalowany od środka azotanem srebra, który nadaje ozdobie piękny srebrny kolor oraz sprawia, że lakiery nakładane następnie przez dekoratorki wyglądają piękniej.

Po srebrzeniu, bombki są lakierowane, aby nadać im niepowtarzalne kolory. W „lakierni” podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, które nadają im unikalnego wyglądu.
Potem udaliśmy się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Po lakierowaniu bombka trafia na stoły artystów dekoratorów, którzy, używając ekologicznych farb, nadają jej niepowtarzalnie piękny wygląd. Ostatnią fazą procesu produkcji jest kontrola jakości bombki oraz umieszczenie jej w ochronnym opakowaniu.

Ukoronowaniem naszej wycieczki w fabryce bombek były warsztaty. Każdy z nas otrzymał trzy bombki, klej i pędzelek oraz różnokolorowy brokat. W ten sposób my staliśmy się dekoratorami własnych bombek. To wystarczyło żeby powstały nasze małe dzieła sztuki, które uprzyjemnią domowe święta Bożonarodzeniowe. Ponadto, każdy z nas otrzymał prezent – sześć kolorowych bombek. Mogliśmy również kupić w przyzakładowym sklepie bombki, które powstały w fabryce.

Wycieczka po fabryce bombek przybliżyła nam, że jest to praca od początku do końca wykonywana ręcznie. Ponadto, przekonaliśmy się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.

*Wycieczka i warsztaty w fabryce bombek zostały sfinansowane z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach realizacji programu pn. „Obietnice dla Ziemi”.