Z wizytą w fabryce, która tworzy magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia - ORATORIUM IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
BALE W KARNAWALE

BALE W KARNAWALE

Na zakończenie karnawału w naszym Oratorium odbył się wielki bal. Dzieci długo czekały na ten...

Odpust parafialny

Odpust parafialny

We wtorek 30 stycznia dzieci z naszego Oratorium wzięły udział we Mszy Świętej odpustowej ku czci...

Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

24 stycznia do naszego Oratorium zawitali wyjątkowi goście. Przybyli do nas Babcie i Dziadkowie...

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne

W minionym tygodniu dzieci z naszego Oratorium kolejny raz wzięły udział w warsztatach...

W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

16.12.2017 r. w toruńskim Oratorium odbyła się coroczna Wigilia. Jest to wyjątkowa uroczystość,...

 • BALE W KARNAWALE

  BALE W KARNAWALE

  czwartek, 15, luty 2018 09:32
 • Odpust parafialny

  Odpust parafialny

  środa, 31, styczeń 2018 17:42
 • Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

  Oratorianie podziękowali Babciom i Dziadkom

  środa, 31, styczeń 2018 17:33
 • Warsztaty ceramiczne

  Warsztaty ceramiczne

  środa, 31, styczeń 2018 17:21
 • W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

  W Oratorium jak w domu - Wigilia 2017

  poniedziałek, 22, styczeń 2018 21:56

Z wizytą w fabryce, która tworzy magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia

W dniu 21 października 2017 r., tj. w sobotę, udaliśmy się na wycieczkę do Gniezna, a konkretnie do fabryki bombek „Bolglass”. Najpierw nasz przewodnik po fabryce poinformował nas, że fabryka powstała w 1940 r., a jej nazwa wywodzi się od skrótu imienia założyciela fabryki BOLesław i słowa glass, czyli szkło. Po krótkiej historii, udaliśmy się zwiedzać kolejne działy. Pierwszym z nich była „dmuchalnia”. Tam zobaczyliśmy jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe. Kolejnym etapem była „srebrzalnia”, gdzie  szkielet ozdoby zostaje pomalowany od środka azotanem srebra, który nadaje ozdobie piękny srebrny kolor oraz sprawia, że lakiery nakładane następnie przez dekoratorki wyglądają piękniej.

Po srebrzeniu, bombki są lakierowane, aby nadać im niepowtarzalne kolory. W „lakierni” podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, które nadają im unikalnego wyglądu.
Potem udaliśmy się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Po lakierowaniu bombka trafia na stoły artystów dekoratorów, którzy, używając ekologicznych farb, nadają jej niepowtarzalnie piękny wygląd. Ostatnią fazą procesu produkcji jest kontrola jakości bombki oraz umieszczenie jej w ochronnym opakowaniu.

Ukoronowaniem naszej wycieczki w fabryce bombek były warsztaty. Każdy z nas otrzymał trzy bombki, klej i pędzelek oraz różnokolorowy brokat. W ten sposób my staliśmy się dekoratorami własnych bombek. To wystarczyło żeby powstały nasze małe dzieła sztuki, które uprzyjemnią domowe święta Bożonarodzeniowe. Ponadto, każdy z nas otrzymał prezent – sześć kolorowych bombek. Mogliśmy również kupić w przyzakładowym sklepie bombki, które powstały w fabryce.

Wycieczka po fabryce bombek przybliżyła nam, że jest to praca od początku do końca wykonywana ręcznie. Ponadto, przekonaliśmy się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.

*Wycieczka i warsztaty w fabryce bombek zostały sfinansowane z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach realizacji programu pn. „Obietnice dla Ziemi”.